SuperBiz wiadomości Reforma OFE zgodna z konstytucją, ale zakaz reklamy nie. Trybunał wydał wyrok

Reforma OFE zgodna z konstytucją, ale zakaz reklamy nie. Trybunał wydał wyrok

04.11.2015, godz. 16:29
TRYBUNAŁ KONSTYTUCYJNY
POSIEDZENIE TRYBUNAŁU KONSTYTUCYJNEGO foto: Super Express

Trybunał Konstytucyjny uznał, że ustawa reformująca OFE (która doprowadziła do przeniesienia większości pieniędzy z funduszy do ZUS), jest konstytucyjna. Sędziowie orzekli jednak, że niezgodne z konstytucją było zakazanie reklam OFE.

Pełen 15-osobowy skład sędziowski orzekł, że konstytucyjne było przekazanie 153,15 mld zł, czyli 51,5 proc. swoich zasobów z OFE do ZUS. Za zgodne z prawem uznano też ponowny wybór pomiędzy Otwartymi Funduszami Emerytalnymi a państwowym ubezpieczycielem oraz zakaz lokowania przez OFE w państwowe obligacje.

Zobacz koniecznie: Sądny dzień OFE. O co chodziło w tej reformie?

Z kolei zaś za sprzeczne z konstytucją (częściowo) uznano przepis zakazujący reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

Do TK skargi złożyli Rzecznik Praw Obywatelskich oraz prezydent. RPO zarzucał przepisom m.in. naruszenie zasad zaufania obywateli do państwa oraz zakazu niedziałania prawa wstecz. W skardze wskazano m.in., że przeniesienie do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

To ostatecznie orzeczenie Trybunału w tym składzie sędziowskim. W piątek 6 listopada W piątek wygasają bowiem kadencje trojga sędziów: Marii Gintowt-Jankowicz, Wojciecha Hermelińskiego i Marka Kotlinowskiego.

 

 


REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: