SuperBiz wiadomości Rękodzieło - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

Rękodzieło - jeden z naszych "45 pomysłów na biznes"

17.02.2016, godz. 16:43
45 pomysłów na biznes
foto:

Masz  zmysł i talent  artystyczny, sentyment do bibelotów i pięknych przedmiotów, interesujesz się designem, samodzielnie wykonujesz ciekawe rzeczy? Zarejestruj swoją działalność i zacznij legalnie i na dużą skalę zarabiać na swoim rękodziele. Ten biznes się opłaca.

Jak zaznaczają doświadczeni rękodzielnicy, w tej branży liczy się specjalizacja. Zatem nie ma sensu wytwarzanie wszystkiego, co przyjdzie do głowy, tylko trzeba zostać profesjonalistą np. od biżuterii, materiałowych zabawek lub filcowych torebek.


Rękodzielnik może funkcjonować na rynku jako jednoosobowa firma. Ale w tej branży można skorzystać tez  z innych możliwości. Jedną z nich jest spółdzielnia pracy, która jest dobrowolnym zrzeszeniem zwykle kilkunastu osób (minimum 10), które w interesie swoich członków prowadzi wspólną działalność gospodarczą. Spółdzielnia taka ma osobowość prawną. Cechami charakterystycznymi spółdzielni jest prowadzenie przedsiębiorstwa w oparciu o osobistą pracę jej członków oraz obowiązek nawiązania stosunku pracy z wszystkimi członkami spółdzielni (podpisania określonej w przepisach spółdzielczej umowy o pracę). Spółdzielnie pracy prowadzą, w interesie swoich członków, nieograniczoną działalność gospodarczą. Spółdzielnia pracy może tworzyć fundacje, spółki, tworzyć i przystępować do spółdzielni osób prawnych i innych spółdzielni pracy oraz związków spółdzielczych. Może również jako członek wspierający przystępować do związków (federacji) organizacji pozarządowych.
Działający na rynku rękodzielnicy podkreślają, że funkcjonowanie w spółdzielniach to bardzo dobry pomysł, pozwalający zarobić wielu twórcom oryginalnych przedmiotów. Umożliwia  również swobodne angażowanie się w wiele akcji, przedsięwzięć artystycznych.

Rękodzieło na sprzedaż

Na początek warto prezentować swoje dzieła na tematycznych forach internetowych. Dobrze też działać aktywnie na portalach społecznościowych. Pamiętaj, by zamieścić na nich bogatą i profesjonalną galerię zdjęć. W tym wypadku warto skorzystać z usług profesjonalnego fotografa.

Kolejnym krokiem jest oferowanie swoich prac w designerskich sklepach internetowych. Niektóre z nich tworzą nawet specjalne zakładki poszczególnym twórcom, pod którymi kryją się konkretne prace. Dzięki temu będziesz mógł zaistnieć w branży bez wysokich kosztów.

Jeśli tam uda się zdobyć klientów, to przychodzi moment na założenie własnej działalności gospodarczej i wystartowanie z prywatnym sklepem w Internecie. Obecnie wielu twórców właśnie za pośrednictwem sieci sprzedaje rzeczy i bibeloty swojego autorstwa. Można swoje produkty oferować na specjalnych platformach przeznaczonych dla projektantów, designerów, rękodzielników lub w swoim sklepie internetowym. Można kupić gotowy model sklepu lub zlecić  przygotowanie indywidualnego projektu.

Własna galeria

Jeśli wirtualny biznes się opłaci, to warto rozejrzeć się za tradycyjnym punktem sprzedaży. Jak podkreślają doświadczeni rękodzielnicy, to podnosi prestiż. Ale niestety często mocno wygórowany czynsz w dobrych lokalizacjach większych miast pochłania też sporą gotówkę. Dlatego zamiast bardzo kosztownego prywatnego butiku, warto założyć galerię rękodzieła, w której będziesz sprzedawać prace swoje i swoich kolegów z branży. Dzięki temu powiększysz ofertę i zarobisz na podstawowe opłaty.

Więcej na ten temat przeczytasz w naszej książce "45 pomysłów na biznes". Książka dostępna w kioskach.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: