SuperBiz wiadomości Rekordowe niskie bezrobocie. W lipcu jedynie 8,6 proc.

Rekordowe niskie bezrobocie. W lipcu jedynie 8,6 proc.

24.08.2016, godz. 10:30
PRACA ROLNICY BUDOWLAŃCY EKSPEDIENCI
foto: SHUTTERSTOCK

Poziom bezrobocia rejestrowanego w Polsce osiągnął kolejny już rekordowy poziom. W lipcu tego roku było to 8,6 proc., przy 8,8 proc. w czerwcu - informuje Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. To najlepszy wynik od 25 lat.

Lipcowe szacunki Szwed podał w porannym programie w radiowej Jedynce.

Wiceminister powiedział, że oznacza to ponad 1,3 mln osób bez pracy. - Jeśli odnosilibyśmy te dane do sytuacji, która była jeszcze parę miesięcy temu, to duży skok, jeśli chodzi o spadek bezrobocia - powiedział wiceminister. - Niższe bezrobocie ostatnie na takim poziomie mieliśmy w 1991 roku, czyli 25 lat temu - dodał.

Zobacz koniecznie: Jak spada bezrobocie i ile jest ofert pracy w regionach? [MAPY]

Zaznaczył, że bezrobocie zawsze jest problemem i każdy człowiek bez pracy powinien mieć szansę na jej znalezienie.

W ocenie Szweda trend spadkowy w najbliższych miesiącach powinien utrzymać się. - Nie ma się co spodziewać w najbliższych miesiącach wzrostu, mam nadzieję, że będzie minimalny spadek - podkreślił.

Wiceminister zaznaczył, że lato to tradycyjnie okres, w którym bezrobocie spada ze względu na prace sezonowe, ale duże środki płynące na aktywne formy przeciwdziałania bezrobociu - tworzenie miejsc pracy i pomoc - również dają efekty.

- Jeżeli jeszcze z zasobów bezrobotnych odłączylibyśmy te osoby, które w zasadzie rejestrują się tylko ze względu na składkę zdrowotną, to myślę, że moglibyśmy mówić o poziomie bezrobocia na poziomie 6-6,5 proc. To byłby poziom bardzo niski - powiedział.

Są województwa, gdzie stopa bezrobocia jest już poniżej 6 proc. - podał. W Wielkopolsce wynosi ona 5,3 proc., ale np. w woj. warmińsko-mazurskim - 14 proc. - powiedział Szwed.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: