SuperBiz wiadomości Rekordowo duża działka w Warszawie sprzedana

Rekordowo duża działka w Warszawie sprzedana

06.10.2016, godz. 12:22
Działka obok Pałacu Kultury i Nauki
Działka obok Pałacu Kultury i Nauki foto: SE/EAST NEWS

W Warszawie sprzedano rekordowo dużą działkę pod zabudowę komercyjną. Jest to największa działka komercyjna w centrum stolicy. Znajduje się na warszawskiej Woli przy ulicy Towarowej. Powierzchnia działki wynosi 6,5 ha.

Działkę nabyły: notowana na warszawskiej giełdzie spółka deweloperska Echo Investment oraz Echo Polska Properties (EPP), międzynarodowy fundusz typu REIT notowany na giełdach w Luksemburgu i Johannesburgu. Jednym z podmiotów założycielskich funduszu była spółka Echo Investment.

Teren sprzedał polski fundusz private equity, którego aktywa opiewają na 4,5 mld euro – Griffin Real Estate. Udało mu się wejść w posiadanie terenu o powierzchni 6,5 ha dzięki nabyciu kilkudziesięciu położonych obok siebie działek, które następnie zostały scalone. Griffin Real Estate kupował działki w pięciu transakcjach.

Przeczytaj również: Realizacja założeń Mieszkania Plus nie jest możliwa bez wsparcia kapitału prywatnego

Wartość transakcji nie przekroczy 120 mln euro. Echo Investment i Echo Polska Properties utworzą fundusz joint venture, w którym 70 proc. udziałów będzie mieć EPP, a 30 proc. – Echo Investment. Ta ostatnia spółka jako deweloper ma być odpowiedzialna za realizację na przejętym terenie inwestycji o charakterze komercyjnym, której zarządcą zostanie spółka zależna od EPP. Umowy są uwarunkowane tym, czy prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wyda zgodę na ich zawarcie.

W przeliczeniu na jednego mieszkańca, w Warszawie na 1000 mieszkańców przypada 450 m.kw. powierzchni handlowej. Oznacza to, że rynek nie jest jeszcze mocno nasycony nieruchomościami handlowymi. Dla porównania, w Poznaniu i Wrocławiu wskaźnik powierzchni handlowej w przeliczeniu na jednego mieszkańca przekracza 600 m.kw. Dodatkowo, siła nabywcza warszawiaków jest o 80 proc. większa od średniej krajowej.

Źródła: echo.com.pl, next.gazeta.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: