SuperBiz wiadomości Remont pałacu Buckingham: kosztować ma fortunę i trwać aż 10 lat. Co ze zwiedzaniem?

Remont pałacu Buckingham: kosztować ma fortunę i trwać aż 10 lat. Co ze zwiedzaniem?

23.11.2016, godz. 18:20
Pałac Buckingham
foto: SHUTTERSTOCK

Pałac Buckhingam, jedna z atrakcji turystycznych Londynu i jednocześnie siedziba brytyjskiej królowej przejdzie remont, który potrwa aż 10 lat i kosztować będzie 369 mln funtów. Wielu Brytyjczyków oburza ten wydatek, zwłaszcza, że pieniądze pochodzić mają z kieszeni podatników.

Prace remontowe w pałacu mają rozpocząć się kwietniu przyszłego roku. Plan zakłada, że potrwa 10 lat i w sumie będzie kosztował 369 mln funtów (ok. 2 mld zł). Brytyjski rząd zgodził się na ten wydatek uznając, że pałac pilnie potrzebuje renowacji. Obiekt pochodzi z początku XVIII wieku i ostatni poważny remont przeprowadzono w nim w połowie XX wieku.

Teraz Brytyjczycy chcą w nim m.in. przeprowadzić kompleksową wymianę instalacji elektrycznej oraz wodno-kanalizacyjnej. Wszystkie zaplanowane prace mają potrwać aż 10 lat, ale na szczęście dla turystów w tym okresie pałac nadal pełnić ma swoją funkcję – pozostanie siedzibą królowej, będzie też udostępniany zwiedzającym.

Czytaj również: Legendarny Concorde zmartwychwstanie! Pod nową nazwą i w nowym ciele

Część Brytyjczyków jest oburzona pomysłem wydania tak gigantycznej kwoty na remont pałacu. Zwłaszcza, że, jak podkreślają, w kraju są znacznie poważniejsze wydatki. Pod petycją wzywającą do tego, by brytyjska rodzina królewska sama sfinansowała remont siedziby królowej podpisało się już grubo ponad 100 tys. osób.

Opisując tę inicjatywę część brytyjskich mediów przypomina jednak, że pałac nie należy do prywatnych dóbr rodziny królewskiej, ale jest częścią tzw. Crown Estate, czyli dóbr królewskich, z których zyski zasilają budżet państwa (w ubiegłym roku Crown Estate przyniosły 304,1 mln funtów). 15 proc. zysków jest z powrotem oddawana rodzinie królewskiej (na czas remontu odsetek ten zostanie zwiększony do 25 proc.).

Za remontem przemawiać ma też fakt, że po jego zakończeniu pałac zostanie w szerszym niż do tej pory zakresie udostępniony zwiedzającym – a to oznacza większe zyski dla budżetu.

Źródła: independent.co.uk, bbc.com; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: