SuperBiz wiadomości Renta będzie wyższa niż emerytura. Kolejny dramat przyszłych seniorów

Renta będzie wyższa niż emerytura. Kolejny dramat przyszłych seniorów

02.03.2017, godz. 15:40
Dodatki do emerytur
foto: SHUTTERSTOCK

Przyszłych emerytów czekają głodowe emerytury, ponieważ rząd obniżył wiek emerytalny, a czas życia stale się wydłuża. Reforma emerytalna nie objęła jednak rencistów, przez co za kilka lat dojdzie do niespotykanej w Europie sytuacji, gdzie renty będą wyższe od emerytur - ostrzega "Gazeta Wyborcza".

Obecnie średnia emerytura według Głównego Urzędu Statystycznego (GUS) to 2,1 tys. zł. O takiej sumie przyszli emeryci, którzy na starość dostaną tyle pieniędzy, ile sami odłożą w składkach (bez dopłaty z budżetu państwa, jak to miejsce w przypadku osób, które pracowały przed reformą sprzed 1999 r.), mogą tylko pomarzyć.

Zobacz również: Zobacz, o ile wzrosną świadczenia [WALORYZACJA RENT I EMERYTUR]

W połączeniu z obniżeniem wieku emerytalnego przez rząd Beaty Szydło (dla kobiet do 60 roku życia, dla mężczyzn do 65), wielu seniorów czeka "biedaemerytura". Sytuacja wielu z nich będzie tak dramatyczna, że wyższe świadczenie już za parę lat zaczną otrzymywać renciści - podaje "Wyborcza".

– To coś niespotykanego. Wielu osobom nie będzie się opłacało dłużej pracować, ludzie będą kombinować i masowo uciekać na rentę – mówi w "GW" Bohdan Wyżnikiewicz z Instytutu Badań nad Gospodarką Rynkową. Z kolei Wiktor Wojciechowski, główny ekonomista Plus Banku, wyjaśnia, że na początku emerytów biedniejszych od rencistów będzie niewielu, jednak z każdym kolejnym rokiem będzie ich przybywać, aż dojdzie do sytuacji, że średnia wypłacana renta w Polsce będzie wyższa o kilkaset złotych od średniej emerytury.

Sprawdź koniecznie: Jak podwyższyć emeryturę

Dziennik wyjaśnię tę sytuację na konkretnym przykładzie. - Kobieta urodzona w marcu 1963 r., która od zawsze zarabiała średnią krajową, gdy odejdzie za sześć lat na emeryturę w wieku 60 lat, będzie mogła dostać ok. 1300 zł emerytury. Ale jeśli zrezygnowałaby z pracy i w wieku 59 lat odeszła na rentę, to dostałaby o ponad 400 zł miesięcznie więcej – 1700 zł - podaje "GW".

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: