SuperBiz wiadomości Repolonizacja mediów od lipca?

Repolonizacja mediów od lipca?

20.03.2017, godz. 12:27
gazety.
foto: SHUTTERSTOCK

Głośna ostatnio sprawa listu szefa Ringier Axel Springer Media, Marka Dekana do pracowników Grupy Onet-RAS Polska ma przyspieszyć prace nad ustawą o repolonizacji mediów, która ma zapobiegać dominacji zagranicznego kapitału na polskim rynku medialnym. Zapowiedziano, że do lipca ustawa ma być gotowa.

Pomysł Prawa i Sprawiedliwości, dotyczący repolonizacji mediów, czyli likwidacji dominacji obcego kapitału w polskich mediach nabiera tempa. W związku z nagłośnionym w telewizji i prasie listem szefa RAS Media, Marka Dekana, partia rządząca zapowiedziała, że prace przyspieszą. Przygotowywany przez resort kultury i dziedzictwa narodowego projekt ustawy regulującej polski rynek medialny ma trafić już w ten czwartek pod obrady sejmowej Komisji Kultury i Środków Przekazu.

Zobacz także: Polska w światowych mediach: czy kryzys sejmowy uderzy w gospodarkę? [GALERIA]

Głosowanie nad projektem miałoby się odbyć do końca czerwca, co oznaczałoby, że od lipca zaczną obowiązywać nowe przepisy regulujące rynek mediów.

Na razie nieznane są szczegóły projektu. Wiceminister kultury Jarosław Sellin skomentował jedynie, że miałby on określać maksymalny udział zagranicznego kapitału w prasie, radiofonii, telewizji i mediach online. Minister kultury i dziedzictwa narodowego, wicepremier Piotr Gliński ma przedstawić przed komisją w czwartek opis sytuacji rynku prasowego w Polsce.

Sprawdź również: Jak uniknąć płacenia abonamentu RTV? Polacy już mają swoje metody

Struktura polskiego rynku medialnego, oprócz rodzimych wydawców, oparta jest na kapitale niemieckim, francuskim, szwajcarskim, amerykańskim i w małym stopniu - szwedzkim. W sumie zagraniczni wydawcy posiadają aż 76 proc. udziałów.

 

Źródło: wirtualnemedia.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: