SuperBiz wiadomości [REPRYWATYZACJA] Powstanie skwer im. Joli Brzeskiej!

[REPRYWATYZACJA] Powstanie skwer im. Joli Brzeskiej!

17.11.2016, godz. 16:28
Jolanta Brzeska
Jolanta Brzeska foto: EAST NEWS

Pamięć zamordowanej działaczki lokatorskiej Jolanty Brzeskiej, której zwęglone zwłoki odnaleziono ponad 5 lat w Lesie Kabackim, została uhonorowana przez Radę Warszawy. Skwer jej imienia powstanie niedaleko miejsca, w którym mieszkała do śmierci.

Mieszkanka Mokotowa Jolanta Brzeska stała się symbolem oporu lokatorów przeciw dzikiej reprywatyzacji, odbywającej się zazwyczaj z naruszeniem prawa. Mimo że była mocno doświadczana przez okrytego złą sławą Marka Mossakowskiego nie poddała się i nie tylko walczyła o swoje prawa i mieszkanie, ale również pomagała innym lokatorom, mającym problemy zwiazane z reprywatyzacją. Poszukiwała pomocy prawnej, założyła Warszawskie Stowarzyszenie Lokatorów, gromadzące i broniące mieszkańców mający problemy lokalowe, dawała swoją niezłomną postawą przykład innym. Nie załamała jej nawet śmierć męża, ani brutalne próby pozbycia się jej z zajmowanego mieszkania na Nabielaka.

Za swoją wytrwałość zapłaciłą cenę najwyższą. W marcu 2011 roku jej zwłoki znaleziono w Lesie Kabackim, gdzie wedle ustaleń śledczych była turturowana, a później nieznani do dzisiaj sprawcy spalili ją żywcem. Pierwotne śledztwo nie znalazło najmniejszych poszlak. Obecnie wznowione, jak również toczy się kolejne postępowanie, starające się wyjaśnić zaniechania pierwotnego poszukiwania sprawców brutalnego morderstwa.

Skwer będzie się znajdował w sąsiedztwie ulicy Iwickiej.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: