SuperBiz wiadomości REPRYWATYZACJA: Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

REPRYWATYZACJA: Prezydent podpisał ustawę o gruntach warszawskich

17.08.2016, godz. 11:07
Tzw. mała ustawa reprywatyzacyjna podpisana
foto: SHUTTERSTOCK

16 sierpnia prezydent Andrzej Duda podpisał tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną. Nowe przepisy z założenia mają zapobiec handlowi roszczeniami do nieruchomości. Roszczenia nie będą mogły dotyczyć obiektów użyteczności publicznej, m.in. szkół i przedszkoli.

Podpisana przez prezydenta ustawa z dnia 25 czerwca 2015 r. reguluje kwestie roszczeń do gruntów znajdujących się na terenie Warszawy. Obecnie wiele warszawskich nieruchomości stanowi przedmiot sporu między stolicą a osobami, które próbują odzyskać poszczególne obiekty na podstawie tzw. dekretu Bieruta z 1945 roku. Projekt spotkał się z poparciem prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz-Waltz, która złożyła na Twitterze podziękowania prezydentowi Andrzejowi Dudzie.

Ustawa wprowadza zmiany w przepisach dotyczących gospodarki nieruchomościami oraz w Kodeksie rodzinnym i opiekuńczym. Jej głównym założeniem jest zapobieganie patologiom związanych z nieuregulowanymi aktami własnościowymi nieruchomości. Ustawa ma zwłaszcza ukrócić proceder handlu roszczeniami, w ramach którego byli właściciele zarabiają na sprzedaży odzyskanych obiektów po znacznie wyższych niż początkowa cenach rynkowych.

Nowe przepisy wykluczają roszczenia do gruntów na terenie Warszawy, jeżeli:
1) w nieruchomości znajduje się obiekt użyteczności publicznej, np. przedszkole;
2) wartość nowo wybudowanego na gruncie budynku znacznie przekracza wartość gruntu;
3) budynek został zniszczony wskutek wojny w więcej niż 66 procentach.

Przeczytaj również: [REPRYWATYZACJA] Jednak będą zwroty kamienic? Krytyczne komentarze po wyroku Trybunału

Ustawa wprowadza prawo pierwokupu nieruchomości stanowiącej przedmiot roszczenia, które będzie przysługiwać Skarbowi Państwa. Nowe przepisy zakazują ustanawiania kuratorów dla osób, w przypadku których domniema się, że są zmarłe. Dodatkowo obrót nieruchomością ma zawsze przybierać formę aktu notarialnego. Ponadto będzie można wygasić roszczenia do nieruchomości, których nikt nie starał się odzyskać po II wojnie światowej. Liczba tego typu obiektów w stolicy przekracza 2 tysiące.

Zanim prezydent złożył sygnaturę pod ustawą, trafiła ona nie tylko do parlamentu, ale również do Trybunału Konstytucyjnego. 15 sierpnia 2015 r. projekt ustawy skierował do TK były prezydent Bronisław Komorowski. W związku z tym, że 16 sierpnia br. w Monitorze Polskim opublikowano wyroki TK dotyczące ustaw, które zostały zakwestionowane w trybie kontroli prewencyjnej, prezydent Andrzej Duda podpisał kilka ustaw, w tym właśnie tzw. małą ustawę reprywatyzacyjną.

Źródła: prezydent.pl, bankier.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: