SuperBiz wiadomości Reprywatyzacja w Warszawie: lecą głowy wiceprezydentów

Reprywatyzacja w Warszawie: lecą głowy wiceprezydentów

08.09.2016, godz. 14:54
Jarosław Jóźwiak i Jacek Wojciechowicz
foto: Super Express

Afery reprywatyzacyjnej w Warszawie ciąg dalszy. Prezydent Hanna Gronkiewicz-Waltz poinformowała dziś (08.09. br.), że stanowiska tracą dwaj wiceprezydenci – Jacek Wojciechowicz i Jarosław Jóźwiak.

– Jarosław Jóźwiak oddał się do mojej dyspozycji, moim nowym zastępca został Witold Pahl. Osoba wykwalifikowana na miejsce Jarosław Jóźwiaka, który był z mniejszym doświadczeniem - powiedziała podczas konferencji prasowej Hanna Gronkiewicz-Waltz.

Jóźwiak był najmłodszym ze wszystkich zastępców prezydent Warszawy (został powołany na tę funkcję w 2014 r.). Od 2014 r. odpowiadał m.in. za Biuro Gospodarki Nieruchomościami. Gdy miał je pod opieką, wybuchła afera reprywatyzacyjna związana z działką przy Chmielnej 70. Sam teren został jednak oddany przez ratusz w 2012 r.

Zobacz także: [REPRYWATYZACJA] Miasto przyznaje: dokumenty wcale nie zaginęły! Czy Gronkiewicz-Waltz kłamie?

Jego następca, Witold Pahl zapowiedział, że zajmie się sprawą reprywatyzacji. – Wszystkie kompetencje, doświadczenie poświęcę dla dobra mieszkańców stolicy i konstytucyjnej zasady zaufania obywateli do władzy. Moim podstawowym zadaniem będzie na pierwszym etapie uzyskanie statusu pokrzywdzonego dla miasta Warszawy. Da to możliwość współpracy z prokuraturą i szybszego wyjaśnienia tej sprawy. Determinacji mi nie zabraknie w ustalaniu osób, które naruszyły prawo i były winne – stwierdził Witold Pahl.

Prezydent Warszawy zwolniła także Jacka Wojciechowicza (był wiceprezydentem od 2006 r.). Jego kompetencje przejmie wiceprezydent Michał Olszewski, który dotychczas odpowiadał w ratuszu za fundusze unijne.

Czytaj również: [Reprywatyzacja] Szef warszawskiej adwokatury zawieszony w pełnieniu tej funkcji

Wojciechowicz zajmował się głównie transportem i komunikacją. Pod opieką miał również biuro architektury i planowania przestrzennego, gdzie powstał plan zagospodarowania przestrzennego okolicy Pałacu Kultury i Nauki uchwalony w 2010 r.  Teraz ten dokument budzi kontrowersje w związku z reprywatyzacją słynnej działki na placu Defilad o dawnym adresie Chmielna 70.

Źródło: tvnwarszawa.tvn24.pl, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: