SuperBiz wiadomości Rewolucyjna metoda walki z rakiem. Polski start-up dostanie 13 mln złotych

Rewolucyjna metoda walki z rakiem. Polski start-up dostanie 13 mln złotych

29.08.2017, godz. 11:44
Badania Kliniczne
Badania Kliniczne foto: SHUTTERSTOCK

Komisja Europejska przeznaczy blisko 4 mln euro, czyli 13 mln zł, z programu SME Instrument (Horyzont 2020) na rewolucyjną mikrosondę optyczną OMiProbe do szybkiej i precyzyjnej diagnostyki nowotworów piersi, nad którą pracuje start-up z Lublina SDS Optic. To najwyższy grant z tego rozdania w całej Europie.

Wynalazek polskich naukowców, którzy po kilkunastu latach w USA powrócili do Polski, pozwala na pomiar markera HER2 w nowotworach piersi, umożliwia diagnozę choroby we wczesnej fazie.
Wykorzystanie naszej technologii w diagnostyce nowotworów piersi pozwoli zmniejszyć umieralność nawet o 30 proc. Dzięki OMiProbe diagnoza jest obiektywna i dużo szybsza, co zwiększa szanse na wyleczenie i obniża koszty leczenia – mówi dr hab. Magdalena Staniszewska, pomysłodawca mikrosondy i CSO SDS Optic. – Nie ma potrzeby pobierania tkanek a precyzyjny liczbowy wynik badania otrzymuje się w kilkanaście minut. Obecny proces diagnostyczny nowotworów jest czasochłonny i skomplikowany. Zastosowanie mikrosondy oszczędzi pacjentce bólu i stresu związanego z biopsją i długim oczekiwaniem na wyniki.

Rekordowy grant
Firma zdobyła grant z SME Instrumentu, programu dla innowacyjnych małych i średnich przedsiębiorstw. W tej rundzie (czerwiec 2017) brało udział 1 514 projektów, tylko 57 projektów otrzymało grant, w tym dwa z Polski.
– Projekt OMiProbe jest rewolucyjny i ma szanse uratować życie setek tysięcy kobiet – mówi Alicja Grzegorzek z firmy Zafiro Solutions, która wspierała zdobycie grantu z SME Instrumentu. – To świetny przykład, że polskie firmy są bardzo innowacyjne.

To dopiero początek
Grant zostanie przeznaczony na prace badawcze, badania kliniczne, certyfikację i komercjalizację.
– Przez kilkanaście miesięcy opracowywaliśmy model biznesowy oraz strategię komercjalizacji – wyjaśnia Mateusz Sagan, interim manager, wspierający firmę w działaniach strategicznych i fundraisingu. – Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem pacjentki będą mogły korzystać z OMiProbe w 2021 r.
Horyzont 2020 to największy w EU program finansowania badań naukowych i innowacji, z budżetem 80 mld euro, czyli 340 mln zł.

Sprawdź także: Bruksela przymierza się do odebrania Polsce funduszy unijnych

Czytaj też: Przesuwamy granice nauki [WYWIAD]

Zobacz również: Biznes z pasją. Fundusze Europejskie wspierają młodych przedsiębiorców

Źróło: SDS Optic

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: