SuperBiz wiadomości Rewolucyjny pomysł UE. Darmowy roaming przez 3 miesięce

Rewolucyjny pomysł UE. Darmowy roaming przez 3 miesięce

08.09.2016, godz. 11:32
Smartfon młodzi ludzie biznes
foto: SHUTTERSTOCK

W połowie przyszłego roku na terenie Unii Europejskiej znikną opłaty za roaming, czyli wykonywanie połączeń i transfer danych za granicą. Opłaty za te usługi mają wynosić tyle samo, ile w kraju pochodzenia abonenta. Komisja Europejska chce zapobiec nadużyciom, np. sytuacji, w której osoby mieszkające stale w jednym kraju UE będą korzystały z kart SIM tańszego operatora z innego państwa unijnego.

W ubiegłym roku UE zdecydowała, że opłaty roamingowe w ramach Wspólnoty będą stopniowo znoszone. Od 30 kwietnia br. zostały one zmniejszone do maksymalnie 5 eurocentów za minutę połączenia telefonicznego, 2 eurocentów za wysyłanie SMS-ów oraz 5 eurocentów za megabajt przesłanych danych.

Zobacz także: Nowy rodzaj złośliwego oprogramowania na smartfony. Można stracić pieniądze

Opłaty za roaming całkowicie znikną od 15 czerwca 2017 roku.

Komisja Europejska przewiduje, że mieszkańcy Unii powinni mieć możliwość korzystania bez dodatkowych opłat ze swojego telefonu komórkowego przebywając za granicą w innym kraju unijnym przez co najmniej 90 dni w roku. Po przekroczeniu tego minimalnego okresu operator mógłby nakładać niewielkie dodatkowe opłaty za roaming, ale ich wysokość nie będzie mogła być wyższa niż hurtowe stawki roamingowe, według których operatorzy rozliczają się między sobą. KE zaproponowała, by maksymalne hurtowe stawki w roamingu wynosiły 0,04 euro za minutę, 0,01 euro za SMS i 0,085 euro za 1 MB w UE.

Aby zapobiegać nadużyciom, operatorzy będą mogli także wymagać od swoich abonentów, by regularnie logowali się do swojej macierzystej sieci.

Będą jednak wyjątki od tych ograniczeń. Pracownicy transgraniczni, którzy codziennie dojeżdżają do pracy w innym kraju UE, nie mogą być uznawani za osoby nadużywające bezpłatnego roamingu - zastrzega Komisja Europejska w swoim projekcie.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: