SuperBiz wiadomości Rio 2016. Ile olimpijczycy muszą zapłacić podatku od wygranych?

Rio 2016. Ile olimpijczycy muszą zapłacić podatku od wygranych?

22.08.2016, godz. 14:46
Polscy medaliści z IO Rio 2016
Oktawia Nowacka foto: SE/EAST NEWS

Igrzyska olimpijskie w Rio zakończone. Medaliści i reszta sportowców wraca do swoich ojczyzn, a tam oprócz kibiców czeka na nich urząd skarbowy. Od zdobytych medali i nagród pieniążnych muszą oni zapłacić niemałe podatki.

Amerykański pływak Michael Phelps w Rio wyśrubował swoje olimpijskie osiągnięcia, dokładając do kolekcji 5 złotych i jeden srebrny medal (łącznie ma 28 krążków z olimpiad, w tym 23 złote). Kosmiczne osiagnięcia 31-latka mają jednak swoją cenę. Reprezentanci USA w przypadku złotego krążka otrzymali 25 tys. dolarów, srebrnego - 15 tys. dolarów, zaś brązowego - 10 tys. dolarów. Do tej sumy muszą zapłacić niemały podatek.

Zobacz koniecznie: Piękny gest Piotr Małachowskiego. Medal z Rio przekazał na licytację

Najwyższa możliwa stawka "zwycięskiego podatku" za złoty medal wynosi 39,6 proc. W takim przypadku do organu podatkowego trzeba zwrócić 9900 dolarów. Srebrny medal oznacza, że do budżetu wpłynie zwrot w wysokości 5940 dolarów. Brązowy medal, to zaś kwota 3960 dolarów.

Taką stawką zostanie objęty Phelps. Fenomenalny pływak podczas tegorocznych Igrzysk Olimpijskich wywalczył dla Stanów Zjednoczonych pięć złotych i jeden srebrny medal. Do budżetu będzie musiał zatem zwrócić aż 55440 dolarów, czyli ponad 210 tysięcy złotych.

Należy pamiętać, że choć w przypadku Phelpsa mówimy o najwyższej stawce podatkowej, to dla większości pozostałych amerykańskich sportowców obciążenia podatkowe będą niższe. Jeżeli zdobywca medalu na Igrzyskach zostanie objęty najniższą stawka podatku, wówczas z tytułu otrzymanej premii do wujka Sama odda: 3750 dolarów - złoto, 2250 - srebro, 1500 dolarów - brąz.

Choć medale są opodatkowane, to same w sobie nie są one tak cenne jakby się mogło wydawać. Na podstawie obecnych cen surowców, możemy oszacować, że złoty medal jest wart około 600 dolarów, srebrny około 300 dolarów, a brąz nie kosztuje nic.

Sprawdź też: Rio 2016. Polacy przywieźli 11 medali. Ile na tym zarobią? [ZDJĘCIA]

A jak jest w przypadku polskich olimpijczyków? O tym jakie zarobki biało-czerwonych przyniosą medale z Rio pisaliśmy TUTAJ. W przypadku podatków z pomocą przychodzi Ministerstwo Finansów, które przypomina co i kto jest zwolniony z płacenia podatku dochodowego. Dotyczy to m.in. otrzymanego ubioru reprezentacyjnego i sportowego członka polskiej reprezentacji olimpijskiej i paraolimpijskiej oraz członka polskiej reprezentacji na igrzyska głuchych i światowe igrzyska Olimpiad Specjalnych - czytamy w komunikacie.

Z podatku zwolnione są również nagrody wypłacane przez Polski Komitet Olimpijski i Polski Komitet Paraolimpijski za uzyskanie wyników na igrzyskach olimpijskich i paraolimpijskich oraz nagrody wypłacane przez Polski Związek Sportu Niesłyszących za uzyskanie wyników na igrzyskach głuchych. Podobnie jak świadczenie pieniężne ze środków budżetu państwa, przysługujące na podstawie art. 36 ustawy z dnia 25 czerwca 2010 r. o sporcie (Dz. U. z 2014 r. poz. 715 oraz z 2015 r. poz. 1321) – art. 21 ust. 1 pkt 40e ww. ustawy.

Ponadto na podstawie art. 30 ust. 1 pkt 2 ww. ustawy do przychodów z tytułu wygranych w konkursach sportowych może mieć zastosowanie 10 proc. zryczałtowany podatek dochodowy.

- Przepis ten stanowi, iż od dochodów (przychodów) z tytułu wygranych w konkursach, grach i zakładach wzajemnych lub nagród związanych ze sprzedażą premiową, uzyskanych w państwie członkowskim Unii Europejskiej lub innym państwie należącym do Europejskiego Obszaru Gospodarczego, z zastrzeżeniem art. 21 ust. 1 pkt 6, 6a i 68, pobiera się zryczałtowany podatek dochodowy w wysokości 10 proc. wygranej lub nagrody - wyjaśnia resort finansów.


 

Źródło: superbiz.pl, PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: