SuperBiz wiadomości Rodzice chorych dzieci mają płacić szpitalowi za nocleg!

Rodzice chorych dzieci mają płacić szpitalowi za nocleg!

25.01.2016, godz. 15:00
Pół miliarda na szpitale i drogi
foto:

Świętokrzyskie Centrum Pediatrii wprowadziło opłatę dla rodziców, którzy chcą całodobowo przebywać ze swoim chorym dzieckiem na oddziale. Część rodziców uważa tę decyzję za skandal. Jakie jest uzasadnienie dla wprowadzenia opłat?

Opłata, którą muszą uiszczać rodzice, nie jest wysoka i wynosi 15 zł brutto za noc. Problem w tym, że nie wszystkich rodziców stać nawet na taki wydatek. Opinie co do wprowadzenia opłaty są podzielone. Ci, dla których wydatek rzędu 15 zł za noc nie stanowi problemu, są zadowoleni i podkreślają, że za tyle samo wynajęliby w Kielcach pokój, w którym zatrzymywaliby się na noc, a tak przynajmniej są na miejscu przy swojej chorej pociesze.

ZOBACZ TEŻ: Górnicze "czternastki" zagrożone? Trwają dyskusje warte setki milionów złotych

Niestety, nie wszystkich stać, by płacić za nocleg. – To nie do pomyślenia, żeby trzeba było płacić za pobyt dziecka w szpitalu. To nie moja wina, że syn jest kolejny raz niedoleczony i przebywa w szpitalu – mówi mama chorego Igorka.

Kto nie musi płacić

Dlaczego opłaty w ogóle wprowadzono? Na to pytanie odpowiada Anna Mazur-Kałuża, rzeczniczka Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kielcach. - NFZ nie refunduje kosztów pobytu rodziców chorego dziecka w szpitalu. Opłata ma na celu pokrycie kosztów wywozu odpadów, wody i prądu zużytych przez rodziców i prania pościeli – tłumaczy rzeczniczka, dodając, że szpital nic na opłacie nie zarabia.

ZOBACZ TEŻ: Niemieckie partie mają miliony euro. „Sposób ich rozliczania jest kontrowersyjny”

Dyrekcja szpitala sama ma prawo do ustalania wysokości opłat za nocleg rodziców w placówce. W przypadku Świętokrzyskiego Centrum Pediatrii z płacenia 15 zł mają być zwolnieni rodzice dzieci przewlekle chorych, niepełnosprawnych, matki karmiące piersią i ci, którzy przebywają z dzieckiem tylko w dzień. W szczególnych przypadkach o zwolnienie z opłaty mogą też wystąpić rodzice pozostałych małych pacjentów.

Źródło: kielce.tvp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: