SuperBiz wiadomości Rodziny wielodzietne – na co wydają pieniądze?

Rodziny wielodzietne – na co wydają pieniądze?

06.12.2016, godz. 12:28
Rodzina na wakacjach
Rodzina na wakacjach foto: SHUTTERSTOCK

Rodziny wielodzietne wydają pieniądze głównie na żywność, kredyty i opłaty mieszkaniowe. Ponad połowa rodzin wielodzietnych ma dochód poniżej 3 tys. zł na osobę, a co czwarta ma dochód w granicach 500 zł na osobę.

W Polsce 60 proc. rodzin wielodzietnych mieszka na wsi. Z raportu „Wielodzietni w Polsce 2016” wynika, że  58 proc. rodzin z co najmniej trójką dzieci, ma dochód na osobę poniżej 3 tys. zł, natomiast co czwarta rodzina wychowująca co najmniej czworo dzieci ma dochód osobę w granicach 500 zł lub poniżej tej kwoty. Badanie pokazało, że co piąta (21 proc.) ocenia swoją sytuację materialną jako złą lub bardzo złą.

Zobacz: Rząd rozda mieszkania. Program Mieszkanie Plus

Najwięcej pieniędzy rodziny wielodzietne wydają na żywność, kredyty  (po blisko 1 tys. zł miesięcznie). Około. 700 zł wynoszą średnie, miesięczne wydatki na opłaty mieszkaniowe, a ponad 250 zł na transport. Następnie są koszty związane ze szkołą, przedszkolem czy zajęciami dodatkowymi dzieci.

Zobacz: Karta Dużej Rodziny bez aptek

Badanie nad wielodzietnymi rodzinami w Polsce zostało przeprowadzone przez firmę IPSOS pod koniec marca 2016 r. na ogólnopolskiej, reprezentatywnej grupie (600) wielodzietnych rodzin, które mają troje lub więcej dzieci.

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: