SuperBiz wiadomości Rodziny wielodzietne otrzymają zwrot podatku szybciej niż inni

Rodziny wielodzietne otrzymają zwrot podatku szybciej niż inni

14.03.2016, godz. 13:59
Rodzina dzieci
foto: SHUTTERSTOCK

Rodziny wielodzietne, które rozliczą się z urzędem skarbowym droga elektroniczną mogą liczyć szybki zwrot nadpłaconego podatku. Ministerstwo finansów deklaruje, że w takiej sytuacji powinien on nastąpić nie później niż 30 dni od daty złożenia zeznania.

Przyspieszony tryb zwrotu nadpłaty dotyczy rodzin uprawnionych do korzystania z rządowego programu dla rodzin wielodzietnych (wychowujących minimum troje dzieci) i posiadających Kartę  Dużej Rodziny.

Za sprawny i szybki zwrot nadpłaty odpowiadają naczelnicy poszczególnych urzędów skarbowych. Pomóc ma im w tym specjalne narzędzie informatyczne, które umożliwia bieżące monitorowanie elektronicznych zeznań rocznych, w których wykazano nadpłatę podatku związaną z ulgą prorodzinną z tytułu wychowywania minimum trojga dzieci. Wówczas system automatycznie wskazuje tych podatników. Dzięki temu są oni obsługiwani preferencyjnie, a zarazem zgodnie z przepisami prawa.

Czytaj również: 500 zł na dziecko: Czy dostaną je uchodźcy oraz imigranci? [WYJAŚNIAMY]

Podatnicy, którzy posiadają Kartę Dużej Rodziny, ale nie odliczają ulgi prorodzinnej z tytułu wychowywania co najmniej trojga dzieci również mogą skorzystać z szybszego zwrotu podatku. Wystarczy, że zawiadomią swój urząd skarbowy o posiadaniu Karty Dużej Rodziny.

Jak to zrobić? W elektronicznych deklaracjach PIT-36 i PIT-37 w polach 327 i 141 (odpowiednio) należy poinformować o korzystaniu  z Karty Dużej Rodziny. Pozwoli to urzędom skarbowym obsługiwać takie zeznania według przyspieszonej ścieżki zwrotu nadpłaty.

Przyspieszony tryb zwrotu podatku dla rodzin wielodzietnych obowiązywał również w ubiegłym roku.

Źródło: Ministerstwo finansów, oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: