SuperBiz wiadomości Rogale świętomarcińskie kupisz w Biedronce

Rogale świętomarcińskie kupisz w Biedronce

08.11.2016, godz. 14:35
Rogale świętomarcińskie
foto: SHUTTERSTOCK

Rogale świętomarcińskie podbijają Polskę. Do niedawna te słodkie wypieki na 11 listopada (Dzień Świętego Marcina) kupowali głównie poznaniacy. Teraz rogale z białym makiem można kupić w wielu sieciowych marketach na terenie całego kraju. Zobacz, gdzie te wypieki są najtańsze.

Rogale świętomarcińskie podbijają Polskę. Do niedawna te słodkie wypieki na 11 listopada (Dzień Świętego Marcina) kupowali głównie poznaniacy. Według legendy tradycja kultywowana w obecnym kształcie narodziła się w listopadzie 1891. Wówczas gdy zbliżał się dzień św. Marcina, proboszcz parafii św. Marcina ks. Jan Lewicki zaapelował do wiernych, aby wzorem patrona zrobili dobry uczynek dla biednych. Obecny na mszy cukiernik Józef Melzer, uznał, że to dobra okazja do promocji słodkich rogali z białym makiem mających kształt podkowy, którą miał zgubić koń św. Marcina. Zgodnie z uzgodnieniami bogatsi poznaniacy mieli kupowali smakołyk (cena do dziś jest wysoka), a biedni otrzymywali go za darmo. Zwyczaj wypieku w 1901 przejęło Stowarzyszenie Cukierników.

Zobacz: Lidl nie docenił "sprytu" Polaków. Miała być promocja, jest śmietnik

W XXI wieku wielkopolska tradycja rozpowszechnia się na cały kraj. Słodkie makowe wypieki dostępne są w sieciowych supermarketach. Coraz cześciej za ich wyrób zabierają się niecertyfikowani producenci i stosują inne nazwy, np. rogal królewski, rogal marcinkowski czy po prostu rogal z białym makiem. Amatorzy tego wypieku są zdania, że najlepsze rogale są tylko w  Poznaniu. Ale jeśli ktoś nie może na 11 listopada pojechać do stolicy Wielkopolski, to może skusić się na słodki wypiek dostępny w innym regionie.

Zobacz: Alma - kolejne zwolnienia grupowe

Jak wybrać najlepszy wypiek? Przede wszystkim zwracaj uwagę na producenta. Rogal świętomarciński to nazwa opatentowana. Stosować ją mogą wyłącznie certyfikowani producenci. Aby cukiernia czy piekarnia mogła używać nazwy „rogale świętomarcińskie” lub „rogale marcińskie”, musi uzyskać certyfikat Kapituły Poznańskiego Tradycyjnego Rogala Świętomarcińskiego, która powstała z inicjatywy Cechu Cukierników i Piekarzy w Poznaniu, Izby Rzemieślniczej i Urzędu Miasta Poznania. W minionym roku certyfikat taki uzyskało 101 piekarni i cukierni. Nazwa „rogal świętomarciński” chroniona jest z jeszcze jednego powodu. Rozporządzeniem Komisji (WE) nr 1070/2008 z dnia 30 października 2008 r. nazwa „Rogal świętomarciński” została wpisana do rejestru chronionych nazw pochodzenia i chronionych oznaczeń geograficznych Unii Europejskiej.

Gdzie kupisz najtańsze rogale na Dzień Świętego Marcina:

Tesco - rogal z nadzieniem 3,29 (140 g)
Auchan, rogale marcińskie – rogal z białym makiem, 3,29 zł (150 g)
Carrefour - rogal świateczny 3,49 (140 g)
Lidl - rogal królewski 4,99 (200 g)
Biedronka - rogal świętomarciński 5,99

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: