SuperBiz wiadomości Rolnicy dzierżawą zapłacą za 500+? Jurgiel: państwo może te środki przeznaczyć na 500+

Rolnicy dzierżawą zapłacą za 500+? Jurgiel: państwo może te środki przeznaczyć na 500+

20.04.2016, godz. 13:40
Krzysztof Jurgiel, poseł PIS miał WYPADEK. Jego samochód wylądował w ROWIE
foto: EAST NEWS

Zgodnie z nową ustawą rolną, polscy rolnicy nie mogą swobodnie sprzedać swojej ziemi. Muszą to zrobić za pośrednictwem Agencji Nieruchomości Rolnych. Z kolei rolnicy chcący nabyć ziemię od ANR skazany jest na dzierżawę., bo jak stwierdził minister rolnictwa Krzysztof Jurgiel: "dzierżawa daje stały dochód dla państwa, a państwo może te środki przeznaczyć na program 500+".

Według Agencji Nieruchomości Rolnych (ANR) w rękach państwa jest jeszcze ok. 1,4 mln ha gruntów rolnych. Przy czym ponad 1 mln ha dzierżawią rolnicy, głównie na Pomorzu Zachodnim, w Wielkopolsce i na Dolnym Śląsku. Zdaniem minister rolnictwa Krzysztofa Jurgiela podstawową formą gospodarowania ziemią będzie teraz dzierżawa. Opłaty z tego tytułu przynoszą bowiem stały dochód, a sprzedać ziemię można tylko raz. Okazuje się, że rolnicy nie będą mogli nabywać gruntów na własność, aby utrzymywać finansowanie programu "Rodzina 500+".

Zobacz też: 500 zł na dziecko w rodzinach rolniczych. Jakie załączniki trzeba złożyć?

W lutym w Radiu Białystok Jurgiel przekonywał, że dzierżawa pozwoli zaoszczędzone środki zainwestować w rozwój gospodarstwa i zapewnił, że nie będzie blokowania sprzedaży ziemi pod inwestycje. - W większości państw ok. 50 proc. ziemi należących państwa stosowana jest dzierżawa. Rolnicy z chęcią przystępują do dzierżawy ziemi - wyjaśnił szef resortu rolnictwa. Dodał też, że "dzierżawa daje stały dochód dla państwa, a państwo może te środki przeznaczyć na program 500+".

Rolnik bez ziemi?
Pozwoli ona wstrzymać sprzedaż nieruchomości Zasobu Własności Rolnej Skarbu Państwa osobom, które nie prowadzą działalności rolniczej. Z przepisów zostaną wyłączeni: rolnicy indywidualni, którzy posiadają do 300 ha ziemi i przez minimum 5 lat mieszkają w danej gminie, związki wyznaniowe oraz Kościół. Agencji Nieruchomości Rolnych będzie przysługiwać prawo pierwokupu akcji lub udziałów w spółkach podlegających prawu handlowemu, które są właścicielami objętych ustawą gruntów rolnych.

W ten sposób Polska szykuje się na wprowadzenie nowego unijnego prawa, w myśl którego od 1 maja 2016 r. obywatel UE nie będą potrzebować dodatkowych zezwoleń, aby nabyć ziemię na terenie wspólnoty, w tym w Polce.

500 zł dla samotnych rodziców
Polskie Stronnictwo Ludowe uważa, że program 500 plus nie trafia do najbardziej potrzebujących. Apeluje o zmianę założeń programu, szczególnie jeśli chodzi o kwestię samotnych matek.

- Polskie Stronnictwo Ludowe chce, by programem 500 plus objąć przede wszystkim samotne matki, które trud wychowania dzieci niosą na swoich barkach. Zasady programu, które przyjął PiS, są dla nich skrajnie niekorzystne. Samotna matka, często pracująca na kilku etatach, mająca jeszcze obowiązek wychowywania dzieci, wymaga naszym zdaniem, szczególnego wsparcia. Dlatego 1 kwietnia złożyliśmy na ręce marszałka Sejmu projekt zmian ustawy 500 plus w tym zakresie - przypomina Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL.

 

Źródło: Radio Białystok/Parlamentrany.pl/Superbiz.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: