SuperBiz wiadomości PiS odebrał rolnikom wcześniejsze emerytury. PSL chce walczyć o ich prawa

PiS odebrał rolnikom wcześniejsze emerytury. PSL chce walczyć o ich prawa

18.11.2016, godz. 14:21
Emerytury rolnicze
Emerytury rolnicze foto: SHUTTERSTOCK

PSL zapowiada walkę o przywrócenie wieku emerytalnego rolników do poziomu 55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn. Przepisy przyjęte w tym tygodniu przez Sejm nie dają im takiej możliwości.

Sejm uchwalił w środę (16.11.) ustawę obniżającą wiek emerytalny do 60 lat dla kobiet i do 65 lat dla mężczyzn. Ludowcy w trakcie prac nad nią apelowali o utrzymanie uprawnień rolników, dzięki którym mogli oni przechodzić na emeryturę już w wieku 55 lat (kobiety) lub 60 lat (mężczyźni), o ile przepracowali 30 lat i odprowadzali składki emerytalno-rentowe.

Ostatecznie jednak ta propozycja przepadła. – Dziś jest smutny dzień. PiS podziękowało polskiej wsi podwyższając wiek emerytalny dla rolników o pięć lat – powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz, prezes PSL na briefingu po sejmowym głosowaniu. Dodał, że ludowcy nie przestaną zabiegać o zmianę tych przepisów. – Będziemy od dziś zbierać podpisy pod obywatelskim projektem przywracającym uprawnienia dla rolników – zapowiedział.

Zobacz: Wcześniejsza emerytura nie dla rolników? PiS ma twardy orzech do zgryzienia

Przypomnijmy, że w tej chwili rolnicy są jedną z grup uprawnionych do przechodzenia na emeryturę. Mają do niej prawo po spełnieniu kilku kryteriów:
- osiągnięcie odpowiedniego wieku (55 lat dla kobiet i 60 dla mężczyzn),
- podlegania ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu przez okres co najmniej 30 lat,
- zaprzestania prowadzenia działalności rolniczej.

Kłopot w tym, że zgodnie z ustawą podwyższającą wiek emerytalny, przyjętą w 2012 r. przez poprzedni Parlament (z inicjatywy rządu PO-PSL), po 31 grudnia 2017 r. rolnicy mieli stracić ten przywilej. W tej chwili więc sytuacja wygląda tak, że PSL deklaruje, że będzie walczył o przywrócenie rolnikom czegoś, co samo im wcześniej odebrało (choć trzeba przyznać, że tamta zmiana miała być wprowadzana stopniowo).

Czy lider ludowców ma więc dziś jakiekolwiek podstawy, by mówić, że „PiS podziękowało polskiej wsi podwyższając wiek emerytalny dla rolników o pięć lat”?

Rzeczywiście, pierwotnie w ustawie odwracającej reformę PO-PSL przygotowanej przez Kancelarię Prezydenta Andrzeja Dudy znalazł się zapis, że rolnicy będą mieli prawo do wcześniejszych emerytur. Rząd się jednak na to nie zgodził. W opinii na temat prezydenckiego projektu stwierdził, że obniżenie wieku emerytalnego rolników powinno nastąpić „bez możliwości przechodzenia na tzw. wcześniejszą emeryturę”.

Czytaj: Najniższa emerytura wyniesie tysiąc złotych. Rząd przyjął projekt ustawy

Dodatkowo, pod koniec października Sejm odrzucił poprawkę PSL, która dotyczyła utrzymania do końca 2020 roku wieku emerytalnego rolników na obecnym poziomie.

Czy obecna inicjatywa PSL ma jakąkolwiek szansę na powodzenie? Wg zapowiedzi Kosiniaka-Kamysza jego partia zaczyna zbierać podpisy pod obywatelskim projektem mającym przywrócić wiek emerytalny dla rolników w wymiarze – 55 lat dla kobiet i 60 lat dla mężczyzn po przepracowaniu 30 lat i odprowadzaniu składek emerytalno-rentowych.

Źródło: wnp.pl, superbiz.pl; oprac. MK

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: