SuperBiz wiadomości Rosja rozszerza embargo o sól

Rosja rozszerza embargo o sól

15.09.2016, godz. 13:00
dmitrij miedwiediew 1
foto: EAST NEWS

Do spisu produktów, objętych rosyjskim embargiem na import żywności, dołączyła sól w różnych odmianach. Rozporządzenie w tej sprawie zacznie obowiązywać od listopada 2016 r. Uderzy ono przede wszystkim w ukraińskie przedsiębiorstwa, będące głównymi dostawcami soli do Rosji.

Jak podały rosyjskie media, zakaz importu dotyczy zarówno soli kuchennej, jak i jej roztworów wodnych. Obejmie on sól, w której składzie znajdują się substancje, zapobiegające zbrylaniu się oraz tą, która ich nie zawiera.
Na ograniczeniu ucierpią najbardziej dostawcy z Ukrainy, którzy według danych rosyjskiej Federalnej Służby Celnej, odpowiadali za 49,1 proc. importu soli do Rosji w 2015 r. Czołowym przedstawicielem ukraińskiej branży solnej jest firma Artemsol. Rosyjski nadzór miał jednak zastrzeżenia do jej produkcji.

Czytaj też: Protest sadowników. Chcą rekompensaty za embargo Rosji na jabłka

Sól do Rosji w 2015 r. importowano także z Białorusi, Kazachstanu, Turcji, Holandii i Danii.
Rozporządzenie w tej sprawie, opatrzone podpisem premiera Dmitirja Miedwiediewa, opublikowane zostało w oficjalnym portalu informacji prawnej.

Historia rosyjskiego embarga

Embargo na produkty żywnościowe z USA, UE, Australii, Norwegii i Kanady obowiązuje w Rosji od 7 stycznia 2014 r. W sierpniu 2015 r. do spisu państw objętych embargiem dołączono: Albanię, Czarnogórę, Islandię i Liechtenstein, a od 1 stycznia br. – Ukrainę. To odwet za przyłączenie się do antyrosyjskich sankcji wprowadzonych wobec Federacji Rosyjskiej w wyniku aneksji Krymu oraz rozniecenia konfliktu w ukraińskim Donbasie.
Dotychczas moskiewski zakaz importu dotyczył mięsa i przetworów mięsnych, mleka i produktów mlecznych, ryb i przetworów rybnych, a także warzyw i owoców.

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: