SuperBiz wiadomości Rośnie popyt na instrumenty finansowe odpowiedzialne za kryzys

Rośnie popyt na instrumenty finansowe odpowiedzialne za kryzys

21.09.2016, godz. 16:10
Giełda Papierów Wartościowych
foto: EAST NEWS

Produkty syntetyczne i CDO, odpowiedzialne za kryzys finansowy, znów zyskują popularność wśród inwestorów – napisał autor „Rzeczpospolitej" Wojciech Zieliński. Eksperci ostrzegają, że może się powtórzyć sytuacja z 2008 r.

Holenderski PGGM – jeden z największych funduszy emerytalnych zaryzykował stratę 8,4 mld euro na portfelu korporacyjnych kredytów w zamian za dwucyfrową stopę zwrotu – wynika z nieoficjalnych informacji pochodzących od osób znających tę sprawę, do których udało się dotrzeć „Rzeczpospolitej". Fundusz zainwestował w specjalnie przygotowany przez Nordea Bank produkt składający się z CDS – instrumentów, które mają chronić nabywcę przed skutkami niespłacania kredytów.

Czytaj też: Włoskie banki wchodzą w fazę ostrego kryzysu

To tylko jeden przykład polowania na zyski ze skomplikowanych produktów, które były bardzo popularne w 2008 r., jednak autor artykułu podkreśla, że jest ich więcej. Ze względu na prywatny charakter takich transakcji, trudno oszacować dokładnie ich skalę. Cytowany przez Rzepę szef londyńskiego M&G James King twierdzi, że syntetyczne produkty kupiło w sumie ok. 35 europejskich funduszy emerytalnych, hedgingowych i firm ubezpieczeniowych.

Sprawdź także: Kryzys w Wenezueli. W zoo karmią drapieżniki owocami. Zwierzęta padają z głodu!

Tracy Chen, zarządzająca funduszami i dyrektor segmentu strukturyzowanego kredytu w Brandywine Global Investment Management, nie ma wątpliwości, że to się źle skończy. Jak podkreśla, polowanie na rentowności zachęca do kreowania instrumentów, które przyczyniły się do kryzysu finansowego.

Źródło: „Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: