SuperBiz wiadomości Wyłudzający VAT, bójcie się! Rośnie skuteczność Kontroli Skarbowych

Wyłudzający VAT, bójcie się! Rośnie skuteczność Kontroli Skarbowych

26.10.2016, godz. 12:23
Kontrola skarbowa
foto: SHUTTERSTOCK

W pierwszych trzech kwartałach 2016 r. powstrzymano wypłaty nienależnego zwrotu podatku VAT na kwotę ponad 566 mln zł, podczas gdy w analogicznym okresie ubiegłego roku było to tylko 130 mln zł – podało Ministerstwo Finansów. Oznacza to wzrost skuteczności Kontroli Skarbowych o ponad 335 proc.

Trend pozytywnych zmian jakościowych w Kontroli Skarbowej jest widoczny nie tylko w zatrzymaniach wypłat z budżetu nienależnego zwrotu podatku VAT, lecz także w ustaleniach i wpłatach, będących efektem wydanych decyzji – wzrosły one o kilkadziesiąt procent.

Dzięki tegorocznym działaniom Kontroli Skarbowej w budżecie państwa pozostało łącznie ponad 1,5 mld zł – to suma wpłat oraz zatrzymanych wypłat nienależnego zwrotu podatku VAT. W pierwszych trzech kwartałach 2015 r. kwota ta wynosiła 870 zł zł, czyli ponad 78 proc. mniej.

Czytaj też: Największe wyłudzenia VAT ostatnich miesięcy

Z czego wynika poprawa Kontroli Skarbowych? Jak czytamy w komunikacie, nie wynika ona ze zwiększenia liczby kontroli, ponieważ było ich niewiele więcej niż przed rokiem. Ministerstwo Finansów twierdzi, że inspektorzy skuteczniej typują firmy do kontroli i z większą precyzją śledzą nowe kanały funkcjonowania grup przestępczych, które coraz częściej rozbijają.

– Postawiliśmy przed naszymi służbami jasne zadanie, aby działały tam, gdzie w sposób zuchwały próbuje się oszukiwać nasze Państwo, gdzie funkcjonują zorganizowane grupy przestępcze, które wcześniej nie czuły oddechu służb skarbowych na plecach. To zdecydowanie się zmieniło – tłumaczy cytowany w komunikacie wiceminister finansów i Generalny Inspektor Kontroli Skarbowej Wiesław Jasiński.

Źródło: MF

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: