SuperBiz wiadomości Rosyjskie embrago niegroźne. Po roku rekordowy eksport

Rosyjskie embrago niegroźne. Po roku rekordowy eksport

03.08.2015, godz. 15:41
jedzenie, zakupy
foto: EAST NEWS

Rosyjskie embargo nałożone w zeszłym roku na żywność sprowadzaną z krajów UE, nie zaszkodziło polskim eksporterom. Wyniki z pierwszego kwartału tego roku pokazują, że jego wartość stale rośnie i może uzyskać rekordowy poziom.

- Na pewno pobijemy rekord z poprzedniego roku, który był w związku z embargo bardzo trudny, ale mimo tego także rekordowy - mówi w radiowej "Jedynce" Andrzej Gantner, dyrektor generalny Polskiej Federacji Producentów Żywności.

Zobacz koniecznie: 400 tys. Polaków pracuje w centrach handlowych. Zajmujemy 4. miejsce w Europie

Gantner wyjaśnił, że eksport żywności rośnie ponieważ największym jej odbiorcą nie była Rosja, ale kraje UE. - To, co się stało po wprowadzeniu embargo, wyraźnie wskazuje, że nasz główny rynek zbytu to Unia Europejska. Tam nadrobiliśmy w ciągu roku wszystkie straty, które były związane ze sprzedażą do Rosji. Nasza sprzedaż wzrosła w niektórych krajach o kilkanaście procent, a to bardzo dużo - przekonywał dyrektor PFPŻ.

Gość programu "Z kraju i ze świata" zdradził też, że dobre wyniki eksportu zawdzięczamy także otwarciu na rynek azjatycki. Nowe rynki na Dalekim Wschodzie są chłonne i sprowadzają polskie produkty po wyższych cenach niż oferowali Rosjanie.

 

Źródło: polskieradio.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: