SuperBiz wiadomości Rozdają 1 euro za kilogram śmieci, bo chcą zachęcać do recyclingu

Rozdają 1 euro za kilogram śmieci, bo chcą zachęcać do recyclingu

19.09.2016, godz. 12:06
Śmieci straszą na Pradze
foto: Super Express

Śmieć - tak nazywa się lokalna waluta, którą wprowadzono ostatnio w Campolide, jednej z lizbońskich gmin. Jeden śmieć stanowi równowartość jednego euro, można nim płacić w kilkudziesięciu wybranych placówkach w portugalskiej stolicy. W jaki sposób można zasilić swój portfel w śmieci?

Jakkolwiek absurdalnie brzmi powyższe pytanie, jest w pełni zasadne. Władze gminy Campolide postanowiły nazwać śmieciem lokalną walutę, którą wprowadzono w bieżącym miesiącu. Nazwa jest bardzo adekwatna. Jednego śmiecia można otrzymać, oddając do wyznaczonych skupów odpady nadające się do recyclingu. W ciągu miesiąca, niezależnie od wagi przekazanych śmieci, będzie można otrzymać maksymalnie równowartość 20 euro w postaci specjalnych, zielonych banknotów, jak już się rzekło, zwanych śmieciami.

ZOBACZ TEŻ: Dopasuj władców Polski do poszczególnych banknotów [ZDJĘCIA]

Tą ciekawą walutą można płacić w kilkudziesięciu lizbońskich lokalach, które postanowiły zaangażować się w akcję. Wśród nich jest trzydzieści sklepów, a także m.in. restauracje i zakłady fryzjerskie. Każdego miesiąca placówki te będą przekazywały zebrane lokalne banknoty gminie w zamian za ich równowartość w najprawdziwszych banknotach euro. Na razie wyemitowano 3,5 tys. banknotów o nominale jednego śmiecia. Cała akcja ma za zadanie zwrócić uwagę mieszkańców Campolide na konieczność segregacji odpadów.

Źródło: wnp.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: