SuperBiz wiadomości RPP wydała decyzję o stopach procentowych. Co z ratami kredytów?

RPP wydała decyzję o stopach procentowych. Co z ratami kredytów?

18.05.2017, godz. 11:13
Banknoty
Banknoty foto: SHUTTERSTOCK

Prezes Narodowego Banku Polskiego i szef Rady Polityki Pieniężnej wydał decyzję o wysokości stóp procentowych. Zdecydowano, aby pozostawić je na obcenym poziomie - 1,50 proc. w skali rocznej. - Nawet do końca 2018 roku może nie zajść potrzeba zmiany stóp procentowych, jeżeli inflacja będzie zachowywała się tak jak przewidujemy - wyjaśnił prezes NBP i RPP Adam Glapiński.

Raty kredytów
- Nawet do końca 2018 roku może nie zajść potrzeba zmiany stóp procentowych, jeżeli inflacja będzie zachowywała się tak jak przewidujemy. Zdziwiłbym się gdyby tempo wzrostu PKB nie wyniosło w tym roku 4 proc. – dodał. Co oznacza, że kredytobiorcy nie muszą obawiać się zmian w wysokości płaconych rat kredytów.

Zobacz też: PKB Polski szybko rośnie. Wyprzedziliśmy całą Unię Europejską

RPP o stopach procentowych
- Są członkowie Rady, którzy zakładają, że prawdopodobieństwo zmian stóp w połowie przyszłego roku będzie bardzo duże. Ja myślę, że to 4 proc. nie będzie cały czas się utrzymywać, że w związku z tym, że baza będzie się zmieniać, będziemy cały czas między 3 proc a 4 proc. czyli będziemy się rozwijać w bardzo pozytywnym tempie, blisko naszej naturalnej stopy wzrostu, unikając nierównowag - powiedział Glapiński.

Sprawdź także: Polski banknot uznany za najlepszy na świecie [ZDJĘCIA]

RPP podkreśliła podczas poniedziałkowej konferencji prasowej, że "nie ma przesłanek do zmiany nastawienia RPP w zakresie stóp procentowych". Jeżeli rzeczywiście pojawi się coś, co będzie nas niepokoić, to podejmiemy decyzję o zmianie nastawienia lub będziemy robić przymiarki do zrewidowania naszej polityki monetarnej - powiedziała Grażyna Ancyparowicz, członkini Rady.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: