SuperBiz wiadomości Rusza sezon szkolnych zakupów! Ile trzeba wydać na wyprawkę

Rusza sezon szkolnych zakupów! Ile trzeba wydać na wyprawkę

09.08.2016, godz. 12:40
Odbierz pieniądze za podręczniki
Sklepy prześcigają się w promocjach na artykuły szkolne, ale to wciąż duży wydatek foto: Super Express

Po raz kolejny w połowie wakacji działające w Polsce markety wywieszają duże banery z napisem „Witaj, szkoło!” zwiastujące start sezonu na zakup szkolnych wyprawek. W tym roku najwięcej rodziców deklaruje, że na przybory szkolne na jedno dziecko przeznaczy od 300 do 500 zł – wynika z badania SW Research przeprowadzonego na zlecenie Tesco. Czym kierują się rodzice podczas szkolnych zakupów?

„Dla większości rodziców skompletowanie szkolnego zestawu, szczególnie dla więcej niż jednego dziecka, to naprawdę duży wydatek. Tesco Polska zapytało w badaniu rodziców dzieci uczęszczających do szkoły podstawowej i gimnazjum, ile zamierzają w tym roku wydać na wyprawkę. Jak się okazuje, największa grupa – 36,4 proc. – deklaruje, że wyda 300-500 zł na jedno dziecko. Co piąty ankietowany planuje wydać 500-700 zł lub 200-300 zł. Mniej niż 200 zł na szkolną wyprawkę na jedno dziecko wydaje niecałe 8 proc. respondentów” - czytamy w komunikacie prasowym Tesco. Z badania zleconego przez sieć wynika, ze aż 49,3 proc. respondentów ocenia, że przeznaczy na szkolne zakupy tyle samo, co w zeszłym roku. 34,4 proc. badanych uważa, że wyda więcej, a tylko 9,3 proc. mówi, że na szkolne zakupy przeznaczy niższą kwotę niż w tym samym okresie przed rokiem.

ZOBACZ TEŻ: Ile kosztowała wyprawka w zeszłym roku

Ankietowani rodzice stworzyli też listę produktów, na które ich zdaniem pójdzie najwięcej pieniędzy. Niekwestionowanym liderem zestawienia jest plecak. Na kolejnym miejscu uplasowały się artykuły plastyczne, potem zeszyty, a listę zamykają strój na WF i piórnik z akcesoriami. Rodzice deklarują przy tym, że podczas szkolnych zakupów najważniejszym czynnikiem przy wyborze elementów wyprawki jest dla nich jakość produktu. Dopiero potem są cena, wygląd, opinia dziecka i komapktowość. Tymczasem, jak obserwują nauczyciele, jakość przegrywa z wyglądem zakupowanych przedmiotów oraz aktualną modą na motywy z bajek.

ZOBACZ TEŻ: W szkole kupisz NIE TYLKO zdrową żywność! Minister zdrowia łagodzi przepisy

Według Tesco, tegorocznymi hitami będą tornistry, zestawy śniadaniowe czy przybory szkolne z bohaterami Krainy Lodu, Gwiezdnych Wojen, Angry Birds i z Minionkami. Uczniów interesuje również dobre wyposażenie piórnika, dlatego chętnie będą sięgać po modne ścieralne długopisy, kolorowe gumki do mazania, zestawy flamastrów i kredek. Sportowców z pewnością zainteresują akcesoria do piłki nożnej z wizerunkami reprezentacji Polski, piłki do koszykówki i siatkówki.

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: