SuperBiz wiadomości Ruszają nabory na dofinansowanie instalacji OZE [DOTACJE]

Ruszają nabory na dofinansowanie instalacji OZE [DOTACJE]

13.07.2016, godz. 13:48
Odnawialne Żródła Energii
Odnawialne Żródła Energii foto: SHUTTERSTOCK

Z początkiem lipca można już składać wnioski o dofinansowanie budowy instalacji, wykorzystujących do produkcji energii jej odnawialne źródła.

Program nazywa się PROSUMENT i jest realizowany przez 16 Wojewódzkich Funduszy Ochrony Środowiska. Nabór będzie trwał aż do wyczerpania środków. Jednak w większości przypadków inwestycje zakończyć trzeba będzie do 15 listopada tego roku. Osoba wchodząca do programu nie musi posiadać żadnych środków własnych na zakup instalacji OZE. Większość formalności jest realizowane przez jednostki samorządu terytorialnego.

KTO TO JEST PROSUMENT

Posiadacz instalacji o odnawialnych źródłach energii, który produkuje energię, staje się prosumentem. Prosumentem może zostać osoba fizyczna, rolnik lub osoba prowadząca działalność gospodarczą, a instalacja będzie pracować na potrzeby istniejącego lub nowo wybudowanego budynku, przeznaczonego na cele mieszkaniowe w co najmniej połowie powierzchni całkowitej. W grę wchodzą także spółdzielnie i wspólnoty mieszkaniowe oraz spółki prawa handlowego, których właścicielami są samorządy i ich związki.

CZYM JEST PROGRAM PROSUMENT

Program zakłada, że wyprodukowana przez instalację OZE energia w pierwszej kolejności będzie zużywana na cele własne, zaś nadwyżka wyprodukowanej energii zostanie sprzedana do sieci energetycznej za 80 procent ceny produkcji energii za zeszły rok.

ZOBACZ TEŻ: Kupiłeś panel słoneczny, radź sobie sam

NA CO MOŻNA OTRZYMAĆ DOFINANSOWANIE

20 procent dotacji do instalacji produkujących ciepło (ciepła woda, ogrzewanie) do 300 kW mocy nominalnej: kotły na biomasę, pompy ciepła, kolektory słoneczne.

40 procent dotacji do instalacji produkujących energię elektryczną (prąd) oraz kogeneracji (jednoczesna produkcja ciepła oraz energii elektrycznej) do 40 kW mocy nominalnej: ogniwa fotowoltaiczne; małe elektrownie wiatrowe; mikrokogeneracja.

JAK BĘDZIE REALIZOWANE

Struktura finansowania polega na udzieleniu: pożyczki oprocentowanej na 1 procent oraz dofinansowania. Czyli całkowite finansowanie wynosi do 100 procent kosztów kwalifikowanych instalacji wchodzących w skład przedsięwzięcia.

Pierwszy nabór po zmianach

1 lipca 2016 weszła w życie nowelizacja ustawy o OZE, która gruntownie zmienia zasady funkcjonowania systemu aukcyjnego, a także wprowadza nowe zasady rozliczania producentów zielonej energii w mikroinstalacjach. Nowe instalacje nie mogą przystąpić już do systemu zielonych certyfikatów, a instalacje już istniejące mogą korzystać ze wsparcia w tej postaci, jedynie w ujęciu piętnastoletnim liczonym od daty rozpoczęcia produkcji. Pamiętajmy, że nowelizacja wprowadza również istotne zmiany dotyczące wnoszenia opłaty zastępczej, przemysłu energochłonnego czy powstawania klastrów i spółdzielni energetycznych. Preferencyjnie wydają się być traktowane biogazownie dla których wprowadzono nowy „błękitny" certyfikat. Ze względu na wiele problematycznych kwestii związanych z powyższymi zmianami postanowiliśmy zorganizować seminarium, które wyjaśni teoretyczne i praktyczne zagadnienia związane z nowym systemem wsparcia dla OZE.

ZOBACZ TEŻ: Zielone światło dla zielonej energii

ZOBACZ TEŻ Szansa dla samorządów i  spółdzielni mieszkaniowych

Przykładem beneficjentów programu są Ustronie Morskie. Licząca niecałe 4000 mieszkańców gmina nie dość że postawiła pierwszą w Polsce farme solarną, to jeszcze wykorzystała do tego dawne wysypisko. W takich miejscach nie można nic robić, co ma trwały związek z gruntem, przez 50 lat. Instalacja solarna jest jedynie posadowiona na gruncie, a nie z nim związana, dzięki czemu nie jest traktowana jako obiekt budowlany. System PV o mocy zbliżonej do uruchomionej w Ustroniu Morskim instalacji umożliwia zasilenie w prąd około 200 gospodarstw jednorodzinnych. Pozwala to obniżyć wydatki samorządu nawet o około 80-90 proc. w ciągu roku. Budowa została dofinansowana 2,64 mln zł z funduszy Unii Europejskiej w ramach Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007- -13. Łączna wartość inwestycji wyniosła 7,58 mln zł, z czego 2,58 mln zł przeznaczone zostało na rekultywację terenu.

Mini elektrownie budują też spółdzielcy. Na dachu bloku należącego do jednej z wrocławskich spółdzielni mieszkaniowych powstała instalacja fotowoltaiczna złożona ze 153 modułów fotowoltaicznych. Produkowana przez nią energią zostanie zużyta na potrzeby infrastruktury części wspólnych budynku m. in. windy, korytarzy i maszynowni. Inwestycja kosztowała 240 tys. zł i została sfinansowana ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej we Wrocławiu w ramach programu Prosument.

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: