SuperBiz wiadomości Ruszył proces w sprawie Amber Gold. 19 tysięcy klientów oszukanych na 851 mln zł czeka na wyrok

Ruszył proces w sprawie Amber Gold. 19 tysięcy klientów oszukanych na 851 mln zł czeka na wyrok

20.03.2016, godz. 15:27
Sąd
foto: SHUTTERSTOCK

W poniedziałek w gdańskim sądzie okręgowym ruszył proces w sprawie Amber Gold, największej afery finansowej ostatnich lat w Polsce. Małżeństwo Katarzyna i Marcin P., którzy w 2009 roku powołali do życia spółkę Amber Gold, zostali oskarżeni o działalność parabankową i pranie brudnych pieniędzy wyłudzonych od klientów spółki.

Przez trzy lata (od 2009 do 2012 roku), małżonkowie Katarzyna i Marcin P. w ramach tzw. piramidy finansowej oszukali na łączną sumę 852 mln zł aż 19 tysięcy klientów. Według prokuratury działali w celu osiągnięcia korzyści majątkowej i uczynili sobie z tej działalności stałe źródło dochodu.
Przypominamy Amber Gold to parabank, który miał inwestować w złoto i inne kruszce. Klientów kusił wysokim oprocentowaniem kontrowersyjnych lokat, podpisując z nimi tzw. „umowy składu". Spółka już w 2010 roku wzbudziła wątpliwości Komisji Nadzoru Finansowego, która to wpisała Amber Gold na „czarną listę ostrzeżeń". KNF złożyła też w Prokuraturze Rejonowej Gdańsk-Wrzeszcz zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez Amber Gold.
Nie ma więc wątpliwości co do tego, że nielegalna działalność Amber Gold mogłaby zostać uniemożliwiona wcześniej.

 

źródło: tvn24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: