SuperBiz wiadomości Ruszył program „Mieszkanie plus”. Inaugurowano go w Katowicach

Ruszył program „Mieszkanie plus”. Inaugurowano go w Katowicach

12.10.2016, godz. 12:43
Konferencja prasowa nt. programu Mieszkanie+
foto: Twitter KPRM

12 października w Katowicach premier Beata Szydło, minister finansów i minister rozwoju Mateusz Morawiecki, minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk oraz prezydent Katowic Marcin Krupa wzięli udział w uroczystej inauguracji programu „Mieszkanie plus". Program pilotażowy obejmuje 17 polskich miast. Jak przypomniała premier Beata Szydło, pierwsze listy intencyjne w sprawie realizacji programu zostały już podpisane.

Nie bez powodu inauguracja programu „Mieszkanie plus" miała miejsce właśnie w Katowicach. W stolicy województwa śląskiego powstanie najwięcej mieszkań pod wynajem. W tym mieście na realizację inwestycji w ramach programu przeznaczono ponad 18 ha gruntów, dzięki czemu będzie można dostarczyć nawet 1370 mieszkań.

Podczas uroczystej inauguracji programu premier Beata Szydło zaznaczyła, że realizacja programu jest możliwa dzięki wsparciu Banku Gospodarstwa Krajowego, który będzie zabezpieczać program od strony finansowej, jak również dzięki współpracy z samorządami.

- Program "Mieszkanie plus" jest pomyślany tak, aby w bardzo krótkim czasie, bardzo szybko realizowana była budowa mieszkań dla przeciętnej polskiej rodziny. (...) Rząd wychodzi naprzeciw tym, którzy chcą inwestować. (...) „Mieszkanie plus" staje się faktem. Rozpoczynamy wielki program mieszkaniowy dla polskich rodzin, dla Polaków, dla tych, którzy marzą o mieszkaniu – powiedziała Beata Szydło w trakcie wystąpienia.

Przeczytaj również: Mieszkanie Plus coraz bliżej. Rząd przyjął program

Wiceminister Mateusz Morawiecki zaznaczył, że program „Mieszkanie plus" z jednej strony oznacza stymulację rozwoju wielu gałęzi gospodarki, a z drugiej strony – będzie wspierał klasę średnią.

- Rząd Prawa i Sprawiedliwości w tym właśnie programie znalazł idealny wspólny mianownik. „Mieszkanie plus" stymuluje branżę budowlaną, konstrukcyjną, architektoniczną, branżę materiałów budowlanych, czyli kilkanaście procent polskiego PKB – ocenił Mateusz Morawiecki. – Z jednej strony dzięki temu programowi kilkanaście procent PKB ma szansę na wyższy wzrost, ale z drugiej strony tak, jak powiedziała pani premier, to program, który ma służyć społeczeństwu. Tym programem chcemy wspierać klasę średnią – podsumował Mateusz Morawiecki.

Szef resortu finansów i resortu rozwoju zwrócił również uwagę na udaną współpracę z samorządami. Podziękował za pomoc w realizacji programu ministrowi Andrzejowi Adamczykowi, „w którego resorcie wykuwał się ten program" oraz Mirosławowi Barszczowi, prezesowi BGK Nieruchomości, spółki zależnej Banku Gospodarstwa Krajowego, która zarządza programem.

- W Polsce brakowało takiego programu, jakie były i są udziałem większości państw europejskich. W Europie już wcześniej uruchamiano programy wsparcia budownictwa mieszkaniowego – przypomniał szef MIiB. Andrzej Adamczyk przytoczył także ważne dane na temat dostępności budownictwa mieszkaniowego dla Polaków.

- Dzisiaj, w ocenach statystycznych, w Polsce brakuje 890 tys. mieszkań. Z kolei 120 tys. mieszkań jest niezasiedlonych. Dlaczego? Bo 40 proc. społeczeństwa nie spełnia kryteriów i warunków, aby zaciągnąć kredyt i kupić mieszkanie, a z drugiej strony dochody tej grupy wykluczają ją ze starania o mieszkanie komunalne – podkreślił szef MIiB. – Dedykujemy ten program szczególnie rodzinom wielodzietnym i rodzinom z jednym dzieckiem. (...) Musimy Polakom, którzy będą pracowali tutaj, w tym kraju, stworzyć warunki mieszkaniowe – dodał minister.

- Ten program to nie tylko budowa. To także wsparcie budownictwa społecznego w samorządach, wsparcie budownictwa mieszkaniowego w spółdzielniach, możliwość oszczędzania na własne mieszkanie, szczególnie z uwzględnieniem budownictwa mieszkaniowego – kontynuował Andrzej Adamczyk. – Dzisiaj jesteśmy w trakcie konsultacji społecznych nad kodeksem urbanistyczno-budowlanym, który ma znacznie przyśpieszyć budownictwo mieszkaniowe i znieść bariery, które były przeszkodą inwestycyjną, szczególnie w realizacji budownictwa mieszkaniowego – przypomniał szef MIiB.

Zobacz także: Ważne zmiany w MdM: od 2017 r. program obejmie rynek wtórny

Prezydent Katowic Marcin Krupa wyraził nadzieję na dalszą współpracę i zwrócił uwagę na fakt, jak duża jest aglomeracja śląska pod względem liczebności.

- Cieszę się, że rozpoczynamy ten projekt w mieście Katowice, które jest sercem 2-milionowej aglomeracji – powiedział prezydent.

Budowa lokali mieszkaniowych pod wynajem w ramach programu „Mieszkanie plus" prawdopodobnie rozpocznie się w 2018 roku. Pilotażowy program będzie realizowany w 17 lokalizacjach: w Białej Podlaskiej, Chorzowie, Dębicy, Gliwicach, Katowicach, Kobyłce, Nowej Dębie, Pelplinie, Poznaniu, Radomiu, Skawinie, Stalowej Woli, Starogardzie Gdańskim, Trzebini, Tychach, Wałbrzychu i Wrześni . Pierwsze mieszkania wykończone pod klucz zostaną oddane do użytkowania w 2019 roku.

Źródło: tvp.info

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: