SuperBiz wiadomości Ruszył sezon na prace świąteczne. Gdzie i ile można zarobić?

Ruszył sezon na prace świąteczne. Gdzie i ile można zarobić?

06.12.2016, godz. 11:49
Praca dorywcza przed świętami
foto: SHUTTERSTOCK

Przed świętami branże: handlowa, logistyczna i promocyjna potrzebują dodatkowych pracowników. Godzinowe wynagrodzenie, oferowane w tym okresie, kształtuje się od 12 do nawet 47 zł brutto – wynika z danych Work Service. W związku rekordowo niskim bezrobociem, w tym roku przy pracach świątecznych, pracę znajdzie więcej osób z Ukrainy.

„Okres świąteczny generuje wiele nowych miejsc pracy w sektorach powiązanych ze sprzedażą. Oczywiście w pierwszej kolejności otwierają się rekrutacje na pracowników do obsługi kasowej w sklepach wielkopowierzchniowych, z zabawkami, elektroniką czy książkami. Na tych stanowiskach wynagrodzenia kształtują się na poziomie od 12 do 16 zł brutto za godzinę" – czytamy w komunikacie Work Service.

Sprawdź także: Chcesz dorobić na święta? Te branże szukają pracowników tymczasowych

Kolejną branżą, która stwarza możliwość dorobienia na święta jest logistyka i dystrybucja. Dodatkowych osób do pracy w magazynach szukają m.in. e-sklepy, w których co roku zakupy robi coraz więcej klientów. Z tym faktem związane są również dodatkowe miejsca pracy w firmach kurierskich – w końcu ktoś musi dostarczyć do klientów paczki zamówione przez internet. Jak wynika z danych Work Services, pracownicy sezonowi w tym sektorze mogą liczyć na stawki godzinowe od 12 do 18 zł brutto.

Ile zarabiają Mikołaj, elf i śnieżynka?
Od listopada do grudnia najbardziej widoczny jest wzrost zapotrzebowania, na osoby wcielające się w świąteczne postaci: elfów, śnieżynki czy Mikołajów. Najlepiej wynagradzani niezmiennie od wielu lat są Mikołaje – ich zarobki wznoszą od 23 do 47 zł za godzinę brutto, a w przypadku wizyt domowych godzinowa stawka może wynieść nawet 100 zł. Na sporo mniej mogą liczyć hostessy, które przebiorą się za elfów i śnieżynki. Za swoją pracę otrzymają od 14 do 20 zł za godzinę brutto.

Czytaj też: Zarabiaj na byciu Świętym Mikołajem. Pomysł na biznes

– W tym roku obserwujemy, że większość pracodawców oferuje już pod koniec 2016 r. stawki przekraczające poziomy 13 zł brutto za godzinę, a więc poziom minimalnego wynagrodzenia obowiązującego od nowego roku. To zarówno wynik rosnącej presji płacowej, jak i trwania części prac jeszcze w styczniu – komentuje Krzysztof Inglot, pełnomocnik zarządu Work Service S.A..

Szansa dla pracowników z Ukrainy
Jak czytamy w komunikacie Work Service, tegoroczny sezon jest wyjątkowy m.in. ze względu na niespotykaną od 25 lat sytuację na rynku pracy. Obecna stopa rejestrowanego bezrobocia wynosi jedynie 8,2 proc., co oznacza, że w porównaniu z ubiegłym rokiem pula osób bezrobotnych spadła o niemal 210 tys.

Zobacz również: Mikołajkowe promocje na weekend. Sprawdź, gdzie warto kupić prezent

– W tym roku świąteczny sezon na pracę jest odmienny od sytuacji z lat ubiegłych. Narastające niedobory kadrowe notowane w całym roku kumulują się okresie wzmożonego popytu na pracowników i powodują większe trudności ze znalezieniem kandydatów do dorywczych zajęć. Szczególna sytuacja występuje dziś w dużych metropoliach, gdzie poziomy bezrobocia potrafią sięgać od 3 proc. do 5 proc. A należy pamiętać, że w ostatnich miesiącach roku zapotrzebowanie na pracowników tymczasowych potrafi być nawet o połowę większe niż w ciągu roku. Stąd wiele firm w celu obsadzenia wakatów posiłkuje się pracownikami zza granicy. Dlatego w tym roku w przy świątecznych zawodach spotkamy wyraźnie więcej Ukraińców – dodaje Inglot.

Źródło: Work Service

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: