SuperBiz wiadomości Mieszkanie Plus. Ruszyła pierwsza budowa w Białej Podlaskiej i Jarocinie [ZDJĘCIA]

Mieszkanie Plus. Ruszyła pierwsza budowa w Białej Podlaskiej i Jarocinie [ZDJĘCIA]

22.12.2016, godz. 14:42
Inauguracja programu Mieszkanie Plus
foto: Twitter PrawoiSprawiedliwość

W czwartek ruszyła realizacja pierwszych inwestycji mieszkaniowych w ramach programu Mieszkanie Plus w Białej Podlaskiej i w Jarocinie. Podpisano również kolejny list intencyjny między samorządem Opola i spółką BGK Nieruchomości – poinformowało w komunikacie Ministerstwo Infrastruktury i Budownictwa.

Dwa miesiące po podpisaniu list intencyjnego z miastem i dwa tygodnie od zawarcia umowy inwestycyjnej, na placu budowy w Białej Podlaskiej prezes PiS Jarosław Kaczyński wbił symboliczną „pierwszą łopatę". Powstanie tu 186 mieszkań czynszowych w ramach programu Mieszkanie Plus.

 

Ruszyła także budowa w Jarocinie. Podpisano to umowę z generalnym wykonawcą na realizację pierwszego z trzech osiedli, w ramach inwestycji finansowanej przez Fundusz Municypalny. Do oferty programu Mieszkanie Plus włączone zostaną tu 258 mieszkania czynszowe.
W czwartek do programu Mieszkania Plus, przyłączyło się także kolejne miasto. Podpisano list intencyjny między samorządem Opola i spółką BGK Nieruchomości. Na wstępnie wytypowanej przez miasto działce może powstać około 353 mieszkań.

Sprawdź także: Mieszkanie Plus. Hit czy kit? [SONDA]

„Nie ma gniazda – nie ma piskląt"
– Ponad 50 proc. badanych Polaków uważa, że własne mieszkanie to największy problem i wyzwanie. Ponad 70 proc. uważa, że posiadanie mieszkania jest głównym elementem, który decyduje o dzietności. Nie ma gniazda – nie ma piskląt. Zapewnienie Polakom godnego mieszkania jest wyzwaniem cywilizacyjnym – mówił w Białej Podlaskiej minister infrastruktury i budownictwa Andrzej Adamczyk.

Skąd pieniądze na budowę?
W realizacji programu Mieszkanie Plus kluczowe jest zaangażowanie instytucji finansowych, w tym Grupy Polskiego Funduszu Rozwoju.
– Do budowy mieszkań na wynajem z opcją dojścia do własności budżet państwa nie dołoży złotówki. Instytucje publiczne sfinansują wprawdzie istotną część nakładów inwestycyjnych, ale będzie się to odbywać na zasadach komercyjnych. Inwestycje będą realizowane w oparciu o finansowanie z funduszu zarządzanego przez BGK Nieruchomości S.A. – spółki, która wkrótce stanie się częścią Grupy PFR – powiedział Paweł Borys, prezes Polskiego Funduszu Rozwoju.

Czytaj też: Mieszkanie plus: w których miastach będzie można nabyć lokal?

W ramach programu Mieszkanie Plus możliwe są różne formuły współpracy w zależności od lokalnych uwarunkowań.
– Nie narzucamy jednego, z góry ustalonego modelu realizacji inwestycji. Przykładowo: w Białej Podlaskiej naszym partnerem jest miejski Zakład Gospodarki Lokalowej, zaś w Jarocinie zrealizujemy wspólną inwestycję z miastem i lokalnym TBS, z wykorzystaniem finansowania z Funduszu Municypalnego. Dysponujemy szerokim wachlarzem instrumentów finansowych, które pozwalają nam oferować elastyczny produkt – zadeklarował Mirosław Barszcz, prezes BGK Nieruchomości S.A.

15 tys. mieszkań w 57 gminach
BGK Nieruchomości S.A. dysponuje ponad 180 ha wstępnie wytypowanych gruntów pod zabudowę mieszkaniową. Szacuje się, że może na nich powstać łącznie około 15 tys. mieszkań w 57 gminach. Instytucja nadal prowadzi rozmowy z kolejnymi gminami w celu osiągnięcia porozumienia o współpracy, a następnie zawarcia umów inwestycyjnych.

Zobacz również: Mieszkanie Plus coraz bliżej. Rząd przyjął program

Jak stać się właścicielem Mieszkania Plus?
Stawkę czynszu podstawowego w programie Mieszkanie Plus determinować będzie głównie wielkość nakładów inwestycyjnych. Stąd duży nacisk na optymalizację kosztu gruntów, technologii i czasu realizacji. W przypadku dochodzenia do własności lokalu, całkowity kapitał spłacany przez najemcę w ratach czynszu będzie równy nakładom inwestycyjnym. Wraz z każdą kolejną ratą malała będzie wartość kapitału pozostała do spłaty, a z nią wielkość miesięcznych odsetek. Dzięki temu, przy zachowaniu stałej kwoty czynszu, coraz większa jej część będzie przeznaczana bezpośrednio na wykup mieszkania.

Źródło: MiB, oprac. GS

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: