SuperBiz wiadomości Rydzyk dostał od Macierewicza 100 tys. zł. Łącznie rząd wysłał do Torunia 6,5 mln zł

Rydzyk dostał od Macierewicza 100 tys. zł. Łącznie rząd wysłał do Torunia 6,5 mln zł

04.08.2017, godz. 11:04
TADEUSZ RYDZYK
TADEUSZ RYDZYK foto: Super Express

Od początku rządów Prawa i Sprawiedliwości, resort Antoniego Macierewicza wydał ponad 100 tys. zł na emisję spotów reklamowych w fundacji o. Tadeusz Rydzyka. Tak wynika z odpowiedzi Ministerstwa Obrony na interpelację posła PO Mariusza Witczaka. Jak szacuje Platforma Obywatelska, rząd Beaty Szydło z budżetu państwa, przekazał toruńskiemu duchownego blisko 6,5 mln zł.

O. Tadeusz Rydzyk posiada nie tylko medialne imperium - Telewizja Trwam, Radio Maryja i "Nasz Dziennik", ale również ma własną uczelnię i prowadzi pracę nad poszukiwaniem wód geotermalnych w Toruniu. Całość kontroluje dzięki fundacji Lux Veritatis.

Media wielokrotnie rozpisywały się o umowach zawieranych przez fundację Rydzyka z poszczególnymi resortami w rządzie PiS. Jak poinformował poseł Platformy Obywatelskiej Mariusz Witczak, Ministerstwo Obrony ujawniło, że od listopada 2015 roku do teraz, zawarło umowę z Lux Veritatis na kwotę 102 tys. zł.

Na co poszły pieniądze z budżetu państwa? - Na emisję spotów informacyjnych w ramach prowadzonej kampanii promującej Szczyt Organizacji Traktatu Północnoatlantyckiego w Warszawie w 2016 r. - czytamy w odpowiedzi resortu.

A to jeszcze nie wszystko. Z biznesami o. Rydzyka współpracują także państwowe agencje. Łącznie 840 tys. zł wydała Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, która zamawiała programy dotyczące polskiej wsi. Do kasy dorzuciło się też Narodowe Centrum Kultury w Warszawie, które wydało 70 tys. zł na emisję materiału „Chrzest – moja nadzieja".

Jak wylicza PO, to tylko część rządowych dotacji, które trafiły do Torunia. Najhojniejszy okazał się wicepremier i minister nauki Jarosław Gowin, którego resort wydał na ten cel prawie 2,7 mln zł. Łącznie gabinet Szydło przekazał Rydzykowi 6,5 mln zł.

Zobacz również: Wszystkie biznesy o. Rydzyka. Zobacz, na czym zbił majątek

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: