SuperBiz wiadomości Rydzyk dostanie 26 mln zł odszkodowania! Tak zdecydował sąd

Rydzyk dostanie 26 mln zł odszkodowania! Tak zdecydował sąd

22.02.2016, godz. 13:41
Duda i Rydzyk
Tadeusz Rydzyk foto: Super Express

Warszawski Sąd Okręgowy przyznał Fundacji Lux Veritatis o. Tadeusza Rydzyka aż 26 mln zł odszkodowania. To wynik ugody pomiędzy fundacją a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na którą zgodził się sąd. Sprawa dotyczyła cofnięcia dofinansowania dla projektu geotermii toruńskiej przez rząd Donalda Tuska.

- Jesteśmy zadowoleni, że po tylu latach sprawa się zakończyła, mamy ogromną satysfakcję z orzeczenia sądu, który potwierdził w pełnej rozciągłości, że fundacja była pokrzywdzona, a działania NFOŚiGW były polityczne, a nie merytoryczne - komentowała w rozmowie z dziennikarzami Lidia Kochanowicz, dyrektor finansowa Fundacji Lux Veritatis.

Czytaj koniecznie: Ile zarabia o. Tadeusz Rydzyk? Oficjalnie 1,5 tys. zł, nieoficjalnie jest milionerem

Druga strona sporu - Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, nie skomentowała sprawy i wyda w tej sprawie komunikat.

Przypomnijmy, że 27 mln zł dotacji na odwierty dla fundacji toruńskiego duchownego zostały przyznane w przededniu zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska w 2007 roku. Nowa władza cofnęła tę decyzję, a Lux Veritatis podała NFOŚiGW do sądu i w listopadzie 2009 roku ruszył proces.

Po zmianie władz funduszu w grudniu 2015 roku obie strony rozpoczęły rozmowy w sprawie ugody, celem której miało być przyznanie odszkodowania. Nowym prezesem funduszu jest Kazimierz Kujda, który kierował tą instytucją w czasach, kiedy dotację przyznano fundacji o. Rydzyka. W związku z zawarciem ugody, sąd umorzył w poniedziałek postępowanie w tej sprawie.

 

Źródło: TVN24/PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: