SuperBiz wiadomości Rydzyk dostanie 26 mln zł, a teraz MSZ dorzuca jeszcze 200 tys. zł

Rydzyk dostanie 26 mln zł, a teraz MSZ dorzuca jeszcze 200 tys. zł

02.03.2016, godz. 16:01
Rydzyk dostaje 200 tys. zł z MSZ
Rydzyk dostaje 200 tys. zł z MSZ foto: Fotomontaż/Super Express

Fundacji o. Tadeusza Rydzyka Lux Veritatis ma ostatnio szczęście do pieniędzy. Pod koniec lutego tego roku sąd w Warszawie przyznał jej aż 26 mln zł odszkodowania, a teraz Ministerstwo Spraw Zagranicznych przeznaczy toruńskiemu duchownemu 200 tys. zł na projekt "By pamięć o nich trwała" w ramach konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016".

Resort Witolda Waszczykowskiego ogłosił wyniki konkursu "Współpraca w dziedzinie dyplomacji publicznej 2016", w ramach którego kilkadziesiąt instytucji otrzyma finansowe wsparcie z budżetu państwa.

Zobacz koniecznie: Pożyczyła Kaczyńskiemu 200 tys. zł i trafiła do rady nadzorczej PGE

Największą możliwą dotację z wszystkich 36 zakwalifikowanych instytucji, otrzyma fundacja Fundacji "Lux Veritatis" (200 tys. zł). Konkurencja nie była mała, bo do konkursu zgłosiło się aż 160 podmiotów. - To można podsumować chyba tylko i wyłącznie tak, że PiS próbuje znowu spłacać długi wyborcze - komentuje w TVN24 Rafał Trzaskowski z PO.

To nie pierwsze pieniądze, jakie w ostatnim czasie zasiliły konto fundacji należącej do Tadeusza Rydzyka. Odszkodowanie w kwocie 26 mln zł to wynik ugody pomiędzy fundacją a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, na którą zgodził się sąd. Sprawa dotyczyła cofnięcia dofinansowania dla projektu geotermii toruńskiej przez rząd Donalda Tuska.

Przypomnijmy, że 27 mln zł dotacji na odwierty dla fundacji toruńskiego duchownego zostały przyznane w przededniu zaprzysiężenia rządu Donalda Tuska w 2007 roku. Nowa władza cofnęła tę decyzję, a Lux Veritatis podała NFOŚiGW do sądu i w listopadzie 2009 roku ruszył proces.

Sprawdź też: Ile kosztują wybory prezydenckie w USA?

Po zmianie władz funduszu w grudniu 2015 roku obie strony rozpoczęły rozmowy w sprawie ugody, celem której miało być przyznanie odszkodowania. Nowym prezesem funduszu jest Kazimierz Kujda, który kierował tą instytucją w czasach, kiedy dotację przyznano fundacji o. Rydzyka.

 

Źródło: TVN24

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: