SuperBiz wiadomości Rynek pierwotny bije rekordy. Jeszcze nigdy nie sprzedano tylu mieszkań

Rynek pierwotny bije rekordy. Jeszcze nigdy nie sprzedano tylu mieszkań

20.01.2017, godz. 15:21
Ilu wynajmujących nie płaci podatków
foto: SHUTTERSTOCK

Ubiegły rok okazał się ponownie rekordowy pod względem popytu na rynku pierwotnym. Jak wynika z danych Reas, deweloperzy w największych polskich miastach sprzedali łącznie ponad 62 tys. mieszkań. To ich najlepszy wynik w historii.

– Ponad 20-proc. wzrost sprzedaży, jaki odnotowali deweloperzy w minionym roku, był możliwy dzięki szczególnej aktywności dwóch istotnych grup klientów: młodych nabywców pierwszych mieszkań otrzymujących znaczącą dopłatę w ramach programu Mieszkanie dla Młodych oraz inwestorów indywidualnych likwidujących nisko oprocentowane lokaty bankowe i kupujących w to miejsce małe mieszkania przeznaczone na wynajem – mówił cytowany w komunikacie Kazimierz Kirejczyk, prezes zarządu REAS. – Zauważyliśmy również znaczący wzrost grupy nabywców, dla których decyzja o zakupie mieszkania była podyktowana chęcią poprawy dotychczasowych warunków mieszkaniowych, co może być zapowiedzią pokoleniowej zmiany na rynku.

Sprawdź także: Gdzie najbardziej drożeją mieszkania

Reas poddał analizie sytuację na rynku pierwotnym w Warszawie, Krakowie, Wrocławiu, Trójmieście, Poznaniu i Łodzi. Największy wzrost sprzedaży miał miejsce we Wrocławiu – 28 proc. w porównaniu z 2015 r. Zaraz za nim uplasowały się stolica Polski i Trójmiasto, w których wzrost sprzedaży wyniósł po 26 proc. rdr. Jak podkreśla Kirejczyk, mimo że w pozostałych miastach wzrost nie był tak spektakularny, możemy mówić o swoistym fenomenie.

Najwyższa podaż od czasów hossy
Rosnący popyt był na bieżąco zaspokajany przez inwestorów. Według wstępnych danych GUS w ubiegłym roku do użytku w Polsce oddano 162,7 tys. mieszkań. To najlepszy wynik od szczytu hossy deweloperskiej w 2008 r. i o 10,2 proc. więcej niż w 2015 r. 81,3 proc. lokali mieszkalnych wybudowali deweloperzy i spółdzielnie mieszkalne, natomiast 18,7 proc. to budownictwo indywidualne i komunalne.

Więcej pozwoleń na budowę
Wszystko wskazuje na to, że w najbliższym czasie pozytywne tendencje będą kontynuowane. W ubiegłym roku wydano prawie 212 tys. nowych pozwoleń na budowę, czyli o 12 proc. więcej niż w 2015 r.
– Szczególnie imponująco wypadł pod tym względem IV kwartał, kiedy to deweloperzy uzupełnili posiadany zasób pozwoleń o kolejne 12,6 tys. To rekordowy rezultat kwartalny w przypadku przedsiębiorców budujących mieszkania na sprzedaż – powiedział Jarosław Jędrzyński, ekspert portalu RynekPierwotny.pl.

Czytaj też: Rynek najmu wychodzi z szarej strefy

To dobry prognostyk, ponieważ jak wiadomo, statystyki nowych pozwoleń na budowę są podstawowym parametrem oceny potencjału popytowego rynku w przyszłych okresach przez deweloperów.
– Wygląda na to, że optymizm branży deweloperskiej w kwestii perspektyw rozwoju koniunktury pierwotnego segmentu mieszkaniówki w dłuższym terminie, nie tylko pozostaje na stałym od miesięcy wysokim poziomie, ale wciąż przybiera na wartości – ocenia Jędrzyński.

Źródło: REAS, GUS, Rynekpierwotny.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: