SuperBiz wiadomości Rynek pracy 2017: firmy planują podwyżki

Rynek pracy 2017: firmy planują podwyżki

09.01.2017, godz. 13:28
Pracodawcy będą podnosić pensje w 2017 r.
foto: SHUTTERSTOCK

Aż 38 proc. polskich średnich i dużych firm w IV kw. 2016 r. zadeklarowało, że będzie podnosić pensje, a żadna nie zapowiedziała obniżek – to wyniki cyklicznego badania Grant Thornton. Wygląda na to, że boom na rynku pracy w końcu przełoży się na wynagrodzenia pracowników.

„To najlepsze wyniki w historii badania, czyli od 2009 r. Dla porównania, w poprzednich dwóch latach odsetek firm, planujących podwyżki wahał się w przedziale 18–28 proc." – czytamy w komunikacie firmy.

Sprawdź także: Łatwiej zmienisz pracę i wynegocjujesz podwyżkę

– Choć w ostatnim czasie poprawa na rynku pracy była bardzo zauważalna, to wynagrodzenia w gospodarce rosły w dość powolnym tempie. Bezrobocie było wciąż na tyle duże, że pracodawcy nie musieli znacząco zwiększać kosztów pracy – tłumaczy Monika Smulewicz, dyrektor zarządzający i partner w Grant Thornton.
Według danych GUS, dynamika płac w polskich firmach w ostatnich czterech miesiącach nie przyspieszała, a wręcz lekko spowalniała – wzrost rok do roku wahał się w przedziale 3,6-4 proc., wobec 4,1-5,3 proc. w poprzednich miesiącach. Wszystko wskazuje jednak na to, że w najbliższym czasie może się to zmienić.

Co stoi za podwyżkami?
– Firmy doszły do ściany. Bezrobocie spadło do tak niskiego poziomu, że pracodawcom realnie zaczął doskwierać niedobór pracowników. Konkurencja między pracodawcami zrobiła się na tyle silna, że coraz częściej nie mają oni wyjścia – muszą podnosić pensje – podkreśla ekspertka Grant Thornton.

Czytaj też: Premier na Twitterze: zatwierdzono płacę minimalną na 2017 rok

Pensje najszybciej wzrosną w Polsce?
Autorzy raportu zwracają uwagę na to, że jeśli polscy pracodawcy zrealizują swoje deklaracje odnośnie podnoszenia płac, Polska powinna być jednym z krajów o najszybciej rosnących zarobkach. W żadnym z 37 państw, w których Grant Thornton prowadzi swoje badanie, nie odnotowano w ostatniej ankiecie wyższego odsetka firm, które chcą podnosić płace. A tak samo dobry wynik jak Polska – 38 proc., zanotowała tylko Szwecja. Średni rezultat dla całego badania to 19 proc.

Druga strona medalu
Jak dodaje Smulewicz, trend ten może odbić się jednak negatywnie na polskich firmach, które pracują na niskich marżach. Mają one ograniczone możliwości w zakresie konkurowania o pracowników poprzez oferowane wynagrodzenie, ponieważ wyższe koszty pracy muszą odbijać sobie na wyższych cenach za świadczone usługi.

Zobacz również: Żołnierze dostaną 380 zł podwyżki

Badanie zostało przeprowadzone w ramach projektu International Business Report, przez Millward Brown na zlecenie Grant Thornton International. Raport powstaje w oparciu o ankietę, w której cyklicznie bierze udział 10 tys. właścicieli i menedżerów średnich i dużych firm z 37 krajów świata. W Polsce badaniu poddano 200 firm.

Pełny raport „Pracodawcy planują podwyżki płac" jest dostępny TUTAJ.

Źródło: Grant Thornton International

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: