SuperBiz wiadomości Rząd Beaty Szydło opodatkuje e-sklepy?

Rząd Beaty Szydło opodatkuje e-sklepy?

11.01.2016, godz. 15:09
Beata Szydło
Beata Szydło foto: Super Express

Podatek od marketów spędza sen z powiek handlowcom, a okazuje się, że również sklepy internetowe mogą zostać objętą nową daniną - donosi "Rzeczpospolita". Dziennik sugeruje, że rząd Beaty Szydło chce obłożyć podatkiem obrotowym ok. 20 tys. działających w Polsce e-sklepów.

- Dzięki temu jest szansa, że chociaż mniejsze sieci zapłacą niższą stawkę od pierwotnie zakładanych 2 proc. rocznie - przekonuje w dzienniku jeden z prezesów. Jednak eksperci argumentują, że ewentualne nałożenie podatku na sklepy internetowe byłoby dla nich ciosem.

Zobacz także: WOŚP zebrał już ponad 44 mln zł! Będzie rekord?

Żeby nadal walczyć z konkurencyjnymi zagranicznymi e-sklepami, nie mogą one narzucać zbyt wysokich cen. Teraz za sprawą rządu Beaty Szydło będą one zmuszone stosować wyższe ceny.

Podatek obrotowy od handlu ma zacząć obowiązywać w pierwszym kwartale tego roku. Według szacunków Ministerstwa Finansów, ma przynieść 2 mld zł w 2016 r. Jak zapowiedział szef resortu Paweł Szałamacha, podatek od hipermarketów będzie zapewne naliczany od obrotu i progresywny, niezależny od powierzchni.

Z kolei na e-zakupy Polacy w tym roku mają wydać aż 45 mld zł, czyli 20 proc. więcej niż przed rokiem.

 

Źródło: "Rzeczpospolita"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: