SuperBiz wiadomości Rząd bierze się za ustawę o handlu w niedzielę. A Ty jesteś za czy przeciw? [SONDA]

Rząd bierze się za ustawę o handlu w niedzielę. A Ty jesteś za czy przeciw? [SONDA]

04.10.2016, godz. 10:06
zakupy, sklep
foto: SHUTTERSTOCK

We wtorek rozpocznie się trzydniowe posiedzenie Rady Ministrów. Jeszcze dziś w Sejmie będzie miało miejsce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu o ograniczeniu handlu w niedzielę. Zgodnie z jego aktualną wersją zakaz ma dotyczyć większości placówek handlowych.

Projekt zakłada wiele odstępstw od zakazu handlu w niedzielę. Mógłby on odbywać się np. w dwie niedziele poprzedzające święta Bożego Narodzenia oraz ostatnią niedzielę przed świętami Wielkiej Nocy. Wyjątkiem od zakazu byłyby także objęte: ostatnia niedziela stycznia, czerwca, sierpnia oraz pierwsza niedziela lipca.

Czytaj też: Handel w niedzielę podzielił Polaków

Zakaz nie będzie dotyczył m.in. sklepów, w których sprzedaż prowadzi wyłącznie przedsiębiorca w ramach jednoosobowej działalności gospodarczej – wyjątkiem byliby tu jednak franczyzobiorcy i ajenci, stacji benzynowych – z pewnymi obostrzeniami, aptek czy sklepików dewocjonaliami i pamiątkami.

Zwolnienia i duże straty dla galerii
Przeciwnicy wprowadzenia ustawy podkreślają, że na zakazie najbardziej ucierpią sklepy zlokalizowane w centrach handlowych. Jeremi Mordasewicz, doradca zarządu Konfederacji Lewiatan podkreśla, że część z nich generuje w niedzielę nawet 20 proc. tygodniowej sprzedaży. Stracą również markety budowlane i meblowe, firmy obsługujące handel, a także branże: magazynowo-logistyczna i e-commerce. PwC szacuje, że wprowadzenie zakazu przyczyni się do redukcji zatrudnienia od 76,1 tys. do 99,3 tys. osób w sektorze handlu detalicznego.

Praca w niedzielę obciąża pracowników
Inicjodawcy ustawy argumentują z kolei, że praca siedem dni w tygodniu nadmiernie obciąża pracowników. Projekt został złożony na początku września przez Komitet Inicjatywy Ustawodawczej, w którego skład wchodzą przedstawiciele NSZZ „Solidarność", a także organizacje społeczne, katolickie oraz zrzeszające pracowników i pracodawców. Pod projektem zebrano 350 tys. podpisów.

Źródło: PAP, Konfederacja Lewiatan, PwC

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: