SuperBiz wiadomości Rząd chce skutecznie walczyć z nieuczciwymi „białymi kołnierzykami”

Rząd chce skutecznie walczyć z nieuczciwymi „białymi kołnierzykami”

30.08.2015, godz. 08:00
Biuro pracownik praca zebranie firma
foto: EAST NEWS

Przestępstwa gospodarcze charakteryzują się tym, że w wielu przypadkach niewielka liczba sprawców działa na niekorzyść dużych grup ludzi. Dlatego walka z nimi jest szczególnie ważna. Rząd planuje skuteczniej przeciwdziałać nielegalnej działalności tzw. białych kołnierzyków. Planuje powołanie specjalnego zespołu, w którego skład wejdą szefowie 13 instytucji.

Na czele zespołu staną ministrowie finansów oraz spraw wewnętrznych, w jego skład wejdą m.in. generalny inspektor kontroli skarbowej oraz szef KNF. Powstanie tego gremium ma związek z rządowym programem zwalczania przestępczości gospodarczej na lata 2015-2020. MSW wskazuje, że wdrożenie programu jest konieczne, bo przestępcze działania tzw. białych kołnierzyków dają się coraz bardziej we znaki gospodarce.

ZOBACZ TEŻ: Dość oszukiwania na zwolnieniach lekarskich. W życie wejdzie nowe prawo

Projekt zakłada ujednolicenie systemu szacowania strat poniesionych przez państwo w wyniku przestępstw gospodarczych oraz ustalenie zasad, na jakich nieuczciwym osobom będą odbierane majątki pochodzące z przestępstw. Zdaniem MSW to najbardziej skuteczna metoda walki z takimi ludźmi. Ma zostać też usprawniona wymiana informacji pomiędzy poszczególnymi służbami zajmującymi się przestępstwami gospodarczymi.

ZOBACZ TEŻ: Wyłudzono 800 milionów złotych ze SKOK-u Wołomin

Centralne Biuro Śledcze Policji podaje, że przestępczość gospodarcza coraz częściej staje się udziałem grup przestępczych. CBŚP ma dane o 920 gangach działających w Polsce, z czego 400 specjalizuje się właśnie w przestępstwach gospodarczych, czyli np. wyłudzeniach czy tworzeniu systemów fikcyjnych firm. Pełne rozmiary działalności przestępczej w tym obszarze nie są znane, ale w samym tylko pierwszym kwartale bieżącego roku CBŚP zabezpieczyło mienie wartości 380 mln zł w związku z przestępstwami ekonomicznymi, co dobrze obrazuje skalę zjawiska.

Źródło: money.pl

autor: Piotr Osiński zobacz inne artykuły tego autora
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: