SuperBiz wiadomości Rząd chce złagodzić przepisy wobec artystów

Rząd chce złagodzić przepisy wobec artystów

09.09.2016, godz. 12:31
Koncert, gitara, gitarzysta, muzyka
foto: EAST NEWS

Artyści i twórcy, uzyskujący przychody z tytułu praw autorskich, będą mogli odliczać 50 proc. kosztów bez rocznego limitu – to zmiana, którą Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiedziało w projekcie nowelizacji ustawy o PIT. Nowe przepisy mają wejść w życie w styczniu 2017 r.

Resort szacuje, że zmiany obejmą ponad 113 tys. osób, osiągających przychody z tytułu prowadzenia działalności twórczej, czyli m.in. muzyków, pisarzy, malarzy, dziennikarzy, fotografów, aktorów czy architektów.

Tak jest...
Dotychczas przedstawiciele tych zawodów, odprowadzając podatek dochodowy, także mieli możliwość pomniejszać przychody z tytułu praw autorskich o 50 proc., jednak roczny limit takiego odliczenia nie mógł przekroczyć połowy górnej granicy pierwszego przedziału skali podatkowej, czyli obecnie 42 764 zł. Wysokość tej kwoty ustalona została w ustawie uchwalonej w październiku 2012 r., która obowiązuje od stycznia 2013 r.

Sprawdź także: Rząd uwalnia artystów. Znów będą płacić mniejsze podatki

... a tak będzie
Przygotowany przez MKiDN projekt nowelizacji ustawy o podatku dochodowym, zakłada zniesienie rocznego limitu i w ten sposób przywrócenie twórcom preferencji fiskalnych.
Po wprowadzeniu nowelizacji w życie, artysta, który zarobi 400 tys. zł, po odliczeniu zryczałtowanych 50-proc. kosztów zapłaci podatek dochodowy od 200 tys. zł. Analogicznie jeśli zarobi 200 tys. zł, zapłaci podatek od 100 tys. zł itd.

Artysta – zawód podwyższonego ryzyka
Resort kultury i dziedzictwa narodowego uzasadnia swoją decyzję m.in. wysokim ryzykiem ekonomicznym i zawodowym towarzyszącym pracy twórczej.

Czytaj też: Rozliczenie PIT. Co można odliczyć od podatku

– Sukcesy twórcze i artystyczne często nie przekładają się na sukcesy ekonomiczno-finansowe, zwłaszcza rynkowe. Natomiast każda praca twórcza i artystyczna wymaga znacznie większych nakładów osobistych w celu osiągnięcia jej efektów i znacznie dłuższego, specjalistycznego przygotowania, indywidualnych uzdolnień albo talentów, niż inne rodzaje pracy o charakterze głownie typowym i odtwórczym – tłumaczy ministerstwo w projekcie ustawy.

Źródło: tvn24bis.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: