SuperBiz wiadomości Rząd: Nie stać nas na reformę emerytalną, bo mamy 500+

Rząd: Nie stać nas na reformę emerytalną, bo mamy 500+

22.06.2016, godz. 11:10
Posiedzenie rządu
Posiedzenie rządu foto: SE/EAST NEWS

Nie będzie obniżania wieku emerytalnego, a zakończenie kariery zawodowej będzie wiązało się ze osiągniętym stażem pracy. PiS dzięki obietnicy reformy emerytalnej wygrał zeszłoroczne wybory prezydenckie i parlamentarne, teraz jak podaje "Gazeta Wyborcza", przyznaje otwarcie, że na jej spełnienie brakuje pieniędzy.

Ministerstwo Finansów zorientowało się, że Polski nie stać na obniżenie wieku emerytalnego do 60 lat dla kobiety i 65 lat dla mężczyzn. W niedawno wysłanym do Brukseli wieloletnim planie finansowym rząd policzył, że obniżka wieku emerytalnego kosztowałaby państwo 8,6 mld zł w 2017 r., 10,2 mld zł w 2018 r. i 11,9 mld zł w 2019 r. - pisze dziennik.

Zobacz także: Nie będzie emerytury po 60 i 65 roku życia. PiS na nowy pomysł

- Takich pieniędzy nie ma w kasie państwa. Już tegoroczny budżet ma rekordowo wysoki deficyt sięgający 54,7 mld zł. A w przyszłym roku dodatkowo trzeba będzie wydać 23 mld zł na program 500 plus - zaznacza.

Ministerstwo sugeruje zatem wprowadzenie dodatkowego warunku. Aby przejść na wcześniejszą emeryturę, trzeba będzie dodatkowo udowodnić odpowiednio długi staż pracy.

- W przypadku kobiet miałby on wynosić 35 lat, a mężczyzn - 40 lat. Ktoś, kto takiego stażu nie udowodni, będzie musiał pracować dłużej - podsumowuje gazeta.

 

Źródło: PAP

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: