SuperBiz wiadomości Rząd podnosi wiek emerytalny do 66 lat i 4 miesięcy. Portugalczycy popracują dłużej

Rząd podnosi wiek emerytalny do 66 lat i 4 miesięcy. Portugalczycy popracują dłużej

09.03.2017, godz. 10:24
Dorabiasz sobie na emeryturze?
foto: SHUTTERSTOCK

Obywatele Portugalii od przyszłego roku będą później przechodzić na emeryturę. Rząd w Lizbonie wydał dekret, który podnosi wiek emerytalny o miesiąc do poziomu 66 lat i 4 miesięcy.

- W 2014 r. rząd podniósł wiek emerytalny z 65 do 66 lat. W styczniu ub.r. nastąpiła kolejna podwyżka. Tym razem o dwa miesiące. Z kolei od tego roku granica wieku emerytalnego została podniesiona do 66 lat i trzech miesięcy. W 2018 r. wzrośnie ona o dodatkowy miesiąc - wyjaśnia Ana Silva z lizbońskiej centrali Zakładu Ubezpieczeń Społecznych (SS).

Zobacz koniecznie: Reforma emerytalna PiS. Zobacz o ile niższą emeryturę dostaniesz

Portugalia stopniowo podnosi wiek przechodzenia na emeryturę, ze względu na wydłużającą się średnią długość życia, która przekracza już 80 lat.

Zgodnie z obowiązującymi od stycznia br. zasadami, przejście w stan spoczynku wiąże się z co najmniej 14-procentową redukcją wartości emerytury należnej po osiągnięciu pełnego wieku emerytalnego.

Sprawdź również: Przybędzie prawie pół miliona emerytów

Rząd Antonio Costy pracuje już nad kolejnymi zmianami w emeryturach. Proponowane nowelizacje mają pozwolić pracownikom na przechodzenie na wcześniejszą emeryturę po 40 latach aktywności zawodowej, bez konieczności oczekiwania na osiągnięcie wieku 66 lat i 4 miesięcy.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: