SuperBiz wiadomości Rząd porzuca frankowiczów. Przewalutowanie mogłoby zagrozić bankom

Rząd porzuca frankowiczów. Przewalutowanie mogłoby zagrozić bankom

09.02.2017, godz. 11:44
Frank szwajcarski
foto: SHUTTERSTOCK

Frankowicze mogą zapomnieć o ustawowym przewalutowaniu ich kredytów na złote. Jak podkreślał w trakcie środowego posiedzenia sejmowej podkomisji ds. ustawy frankowej wiceminister finansów Piotr Nowak, takie rozwiązanie mogłoby doprowadzić do istotnych strat banków i zachwiania ich stabilności finansowej. Podobnego zdania co rząd, są także przedstawiciele Narodowego Banku Polskiego i Komisji Nadzoru Finansowego – podał portal wyborcza.pl.

Przewalutowanie kredytów we frankach szwajcarskich na złote to jedna z przedwyborczych obietnic prezydenta Andrzeja Dudy. Wszystko wskazuje jednak na to, że nie zostanie ona spełniona. – Ustawowe przewalutowanie mogłoby doprowadzić do istotnych strat w niektórych bankach i zachwiania ich stabilności finansowej – mówił w trakcie posiedzenia sejmowej podkomisji nadzwyczajnej Piotr Nowak.

Sprawdź także: Frankowicze otrzymają pomoc pod koniec marca? Przewalutowanie kredytów

Podobnego zdania jest członek zarządu NBP Jacek Bartkiewicz. Jak mówił w środę w Sejmie, problemy banków, spowodowane wprowadzeniem takiego rozwiązania, mogłyby w konsekwencji doprowadzić do zagrożenia stabilności polskiego systemu finansowego.

Podczas środowego posiedzenia komisji, negatywnie o ustawowym przewalutowaniu wypowiadał się też przedstawiciel KNF. Podkreślił on, że na skutek zdecydowanych działań ustawowych, wiele osób będzie chciało w jednym momencie skorzystać z możliwości przewalutowania kredytów frankowych, a to z kolei pozbawi państwo kontroli nad swoją sytuacją finansową.

Czytaj też: Likwidacja? Automatyczne przewalutowanie? Nowe pomysły ws. kredytów we frankach

W rezultacie, wygląda na to, że jedyną pomocą, jaką otrzymają w najbliższym czasie frankowicze będzie zwrot spreadów, czyli różnicy między kursem waluty NBP, a kursem banku. Jest to główne założenie projektu ustawy frankowej, który powstał w Kancelarii Prezydenta. – W naszej ocenie najbardziej korzystny i najbardziej przyjazny stabilności finansowej państwa jest projekt pana prezydenta – dodał Piotr Nowak.

Zobacz także: KNF wyliczył ile będzie kosztował zwrot spreadów

Przypomnijmy, że Grupa Robocza Komitetu Stabilności Finansowej została powołana 10 sierpnia, aby rozwiązać problem frankowiczów i skłonić banki do odstąpienia od kredytów indeksowanych lub waloryzowanych w obcej walucie. Grupa prowadzi intensywne prace nad wypracowaniem rekomendacji, dotyczących zastosowania instrumentów nadzorczych i regulacyjnych, których wdrożenie kreowałoby bodźce do podejmowania przez banki oraz klientów wspólnych, dobrowolnych decyzji dotyczących restrukturyzacji walutowych kredytów mieszkaniowych.

 

Źródło: wyborcza.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: