SuperBiz wiadomości Rząd przedłuża finansowanie in vitro do 2019 r. Ale PiS może to zablokować

Rząd przedłuża finansowanie in vitro do 2019 r. Ale PiS może to zablokować

30.10.2015, godz. 12:46
in vitro, sztuczne zapłodnienie
foto: Super Express

Obecny jeszcze minister zdrowia Marian Zembala, najprawdopodobniej w poniedziałek, przedłuży rządowy projekt finansowania in vitro z budżetu państwa. Do 2019 r. na ten cel rząd Ewy Kopacz wygospodarował 300 mln zł. Jednak po utworzeniu nowego gabinetu, ten przepis może zostać błyskawicznie cofnięty, gdyż PiS sprzeciwia się opłacaniu in vitro z budżetu państwa.

- Przerwanie programu byłoby fatalne w skutkach, dlatego że są pacjenci w trakcie leczenia, w trakcie cykli, mają jeszcze jakieś zarodki. Są po pierwszym cyklu - mówi w RMF wiceminister Igor Radziewicz-Winnicki. Dodaje, że "prawnie jest to możliwe, ale praktycznie bardzo trudne".

Zobacz także: Sposób na mandaty z fotoradarów? Spłacać je na raty!

Ustawa o finansowaniu przez państwo zabiegów in vitro rodziła się w bólach. Sejm przyjął ją w czerwcu (za głosowało 261 posłów, przeciw było 176). Z procedury in vitro mogą korzystać małżeństwa oraz osoby we wspólnym pożyciu, potwierdzonym zgodnym oświadczeniem. Procedura jest dostępna po wyczerpaniu innych metod leczenia prowadzonych przez co najmniej rok.

 

Źródło: rmf24.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: