SuperBiz wiadomości Rząd publikuje listę firm wyzyskujących pracowników

Rząd publikuje listę firm wyzyskujących pracowników

17.05.2017, godz. 13:33
Polskie firmy najbardziej nieterminowe w Europie
Polskie firmy najbardziej nieterminowe w Europie foto: SHUTTERSTOCK

Japonia mogłaby być dla Polski przykładem – nie tylko w zastosowaniu nowoczesnych technologii, ale także w podejściu do biznesu. Nie wszystko jest tam jednak tak idealne, jak może wydawać się na pierwszy rzut oka – w „Kraju Kwitnącej Wiśni" pod względem praw pracowniczych wydaje się być o wiele gorzej. Śmierć z przepracowania w Japonii nie jest wcale rzadkim zjawiskiem, które doczekało się nawet swojego określenia - „karoshi". By uniknąć skrajnych sytuacji, rząd Japonii opublikował listę 300 firm, które nie przestrzegają praw pracowniczych. Ranking najgorszych pracodawców ma zapobiec szerzeniu się zjawiska wyzysku i presji pracy przez kilkanaście godzin dziennie.

„Lista wstydu" - jak określają ją japońskie media, została opublikowała na stronie tamtejszego Ministerstwa Pracy. Chodzi głównie o naruszanie praw pracowników poprzez złe warunki pracy, niską płacę, nadludzki wysiłek, który towarzyszy im podczas wykonywania obowiązków czy nadgodziny, znacznie przekraczające wszelkie normy.

Zobacz też: Praca w rolnictwie jest niebezpieczna! 2/3 rolników poniosło uszczerbek na zdrowiu

Wśród pracodawców, którzy znaleźli się na „czarnej liście" znajdują się takie korporacje jak m.in. Panasonic, oddział Japan Post czy Dentsu – jedna z największych agencji reklamowych na świecie. To w sumie 334 firmy, które otrzymały ostrzeżenie za nieprzestrzeganie prawa pracy od rządu w okresie od października 2016 roku do marca 2017 roku.

Raport ma być uaktualniany co miesiąc i publikowany, aby nie tylko zwalczyć skalę nadużyć, ale też pośrednio wpłynąć na pracodawców. Rząd wdrożył już plan reform, które mają wejść w życie w 2019 roku. Mają wpływać na pracodawców wywierających presję na pracownikach, którzy zmuszani są do wykonywania obowiązków w nadgodzinach. Ci, którzy zdecydują się zostać w firmie dobrowolnie, mają być lepiej opłacani.

 

Źródło: wnp.pl

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: