SuperBiz wiadomości Rząd Szydło pod ostrzałem "Wyborczej": Nasz audyt "dobrej" zmiany

Rząd Szydło pod ostrzałem "Wyborczej": Nasz audyt "dobrej" zmiany

18.05.2016, godz. 16:49
Jarosław Kaczyński, Beata Szydło
Jarosław Kaczyński, Beata Szydło foto: EAST NEWS

We wtorek na wyjątkowo długim posiedzeniu rządu, ministrowie gabinetu Beaty Szydło, chwalili się swoimi osiągnięciami z pierwszego półrocza urzędowania. Bardzo krytycznie pierwsze 6 miesięcy rządu PiS podsumowali dziennikarze "Gazety Wyborczej". - Wszystko to są drobiazgi, które nikną w morzu złych decyzji i pustych deklaracji".

- Pomińmy to, że premier Beata Szydło obiecywała, że wykona masę rzeczy w ciągu pierwszych 100 dni, i oczywiście nie wykonała, ale to i lepiej, bo były to pomysły bardzo kosztowne dla budżetu - otwiera rządowy audyt Dominika Wielowieyska z "Wyborczej".

Zobacz koniecznie: Jak rząd Szydło realizuje obietnice? [INFOGRAFIKA]

Dostało się m.in. ministrowi skarbu państwa Dawidowi Jackiewiczowi, którym zdaniem "GW" robi dokładnie to, co zarzuca swoim poprzednikom, czyli rozdawnictwo stołków w państwowych spółkach. - A w ramach walki z korupcją, szefem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa, został człowiek, którego prokuratura oskarżyła o łapówkarstwo - czytamy w dzienniku.

Nie lepiej jest oceniany wicepremier Mateusz Morawiecki, który mówi o tym jak Platforma zadłużała Polskę, a będzie musiał znaleźć środki na finansowanie kosztownego programu 500+ w następnych latach.

Z jednej strony finansowanie 500+, zapowiedzi o wyższej kwocie wolnej od podatku i niższym wieku emerytalnym. Z drugiej abmitne plany uszczelnienia systemu podatkowego (na razie bez efektów), niższe od oczekiwanych wpływów z podatku bankowego i brak podatku handlowego. - To wszystko sprawia, że wróciły obawy, iż deficyt w polskich finansach publicznych przekroczy dopuszczalne w UE 3 proc. PKB. KE już przygląda się Polsce pod kątem ewentualnego ponownego objęcia nas procedurą nadmiernego deficytu - pisze Piotr Skirowski z "Wyborczej".

 

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: