SuperBiz wiadomości Rząd Szydło przyjął program "500+". Kiedy ruszą wypłaty?

Rząd Szydło przyjął program "500+". Kiedy ruszą wypłaty?

01.02.2016, godz. 15:57
Beata Szydło
foto: EAST NEWS

- Wsparcie rodzin jest priorytetem mojego rządu - powiedziała na konferencji prasowej premier Beata Szydło, po tym jak jej gabinet przyjął program "Rodzina 500+", w ramach którego będzie wypłacane 500 zł na drugie i kolejne dziecko (w niektórych przypadkach także na pierwsze). Świadczenie startuje 1 kwietnia, jednak samorządy mogą mieć trzy miesiące opóźnienia.

- Nazwaliśmy go Rodzina 500 plus i wtedy we wrześniu 2015, kiedy trwała jeszcze kampania powiedziałam, że ten program będzie nie tylko deklaracją składaną w kampanii wyborczej, ale że dotrzymamy słowa, jeżeli Polacy nam zaufają. Mam ogromny zaszczyt powiedzieć, że słowa dotrzymaliśmy. Oto program Rodzina 500 plus. Program wsparcia wszystkich rodzin - powiedziała prezes Rady Ministrów.

Zobacz też: Kto ostatecznie dostanie 500 zł na dziecko? [WYJAŚNIAMY]

W jej opinii to pierwszy kompleksowy w Polsce "program prodemograficzny wsparcia polskich rodzin". Program Rodzina 500 plus przygotowany w ministerstwie rodziny, pracy i polityki społecznej stał się faktem. Oto projekt ustawy, który za chwilę złożę na ręce marszałka Sejmu Marka Kuchcińskiego - mówiła Szydło.

Przed weekendem na wspólnej konferencji prasowej wątpliwości dotyczące projektu wyjaśniali ministrowie finansów, pracy oraz szef Komitetu Stałego Rady Ministrów. - Realizacja programu 500 zł na dziecko nie opóźni się i nie zabraknie na niego pieniędzy - zapewniał szef resortu finansów Paweł Szałamacha.

Program "Rodzina 500 plus" przewiduje wprowadzenie świadczenia wychowawczego w wysokości 500 zł miesięcznie na drugie i kolejne dziecko; w przypadku rodzin, których dochód nie przekracza 800 zł na osobę w rodzinie (lub 1200 zł w przypadku rodzin z dzieckiem niepełnosprawnym) - również na pierwsze dziecko. Resort rodziny chce, by świadczenie było wypłacane od kwietnia.

Sprawdź również: Projekt 500 zł na dziecko przyjęty. Pieniądze zabezpieczone, terminy bez zmian

Świadczenie ma wypłacać urząd miasta, gminy, ośrodek pomocy społecznej lub centra do realizacji świadczeń socjalnych. Wniosek o świadczenie będzie trzeba składać co roku w miejscu zamieszkania.

 

Źródło: TVN24 BiŚ

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: