SuperBiz wiadomości Rząd szykuje prawdziwą rewolucję. Znikną ubezpieczenia zdrowotne

Rząd szykuje prawdziwą rewolucję. Znikną ubezpieczenia zdrowotne

26.01.2016, godz. 15:37
Ministerstwo Zdrowia: Konstanty Radziwiłł
Ministerstwo Zdrowia: Konstanty Radziwiłł foto: EAST NEWS

- Planujemy odejście od powszechnego ubezpieczenia zdrowotnego - powiedział w TOK FM minister zdrowia Konstanty Radziwiłł. Praca nad odpowiednim projektem już są prowadzone, a rewolucyjna zmiana ma wejść w życie już w ciągu dwóch najbliższych lat.

Konstytucja RP mówi o bezpłatnym dostępnie od opieki zdrowotnej dla wszystkich obywateli. W praktyce dotyczy to tych którzy są ubezpieczeni i opłacą składki zdrowotne (choć i oni czasem muszą ekstra sięgać do portfela).

Czytaj koniecznie: Rodzice chorych dzieci mają płacić szpitalowi za nocleg

Teraz ma to się zmienić. Ubezpieczenie medyczne nie będzie już potrzebne, aby otrzymać pomoc medyczną bez ponoszenia kosztów.- Docelowo powinno to być rozwiązanie, które zapewnia adekwatną pomoc medyczną każdemu obywatelowi. To jest wprost zapisane w konstytucji, więc nie ma co kombinować. Po prostu trzeba to zrobić - powiedział w radiu TOK FM Konstanty Radziwiłł.

Jak zapowiedział minister, odejście od dotychczasowe systemu będzie stopniowe. W pierwszej kolejność obejmie ona lekarzy pierwszego kontaktu. - Generalnie kierunek byłby taki, żeby kolejne dziedziny służby zdrowia zasilać pieniędzmi bezpośrednio z budżetu i to mogłyby być dodatkowe pieniądze - dodał szef resortu zdrowia.

O jakiej kwocie mowa? Biorąc pod uwagę, że w Polsce jest aż 2,5 mln osób bez ubezpieczenia, byłaby to kwestia wielu miliardów złotych. Dlatego Radziwiłł chce, aby budżet na służbę zdrowia zaczął przeznaczać 6 proc. PKB (obecnie 4 proc. PKB).

 

Źródło: TOK FM

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: