SuperBiz wiadomości Rząd wycofuje się z podnoszenia kwoty wolnej od podatku? Dwie wersje premier Szydło

Rząd wycofuje się z podnoszenia kwoty wolnej od podatku? Dwie wersje premier Szydło

17.11.2016, godz. 11:04
Beata Szydło
foto: EAST NEWS

Premier Beata Szydło ma problem ze zrealizowaniem jednej z głównych obietnic wyborczych - podniesienia kwoty wolnej od podatku do 8 tys. zł. W porannej rozmowie RMF FM szefowa rządu stwierdziła, że zostanie albo ona włączona do podatku jednolitego, którego los jest pewny, albo kwota wolna od podatku będzie podwyższana, ale nie do 8 tys. zł jak obiecywał w kampanii Andrzej Duda oraz politycy PiS.

- Jeżeli przyjmiemy jednolity podatek - a taka decyzja zostanie przez nas podana do publicznej wiadomości do końca roku - wówczas kwota wolna od podatku zostanie skonsumowana w ramach tej jednolitej daniny. Jeżeli nie przyjmiemy tej jednolitej daniny, to kwota wolna od podatku będzie podwyższana - ale nie w tej wysokości, która została zadeklarowana przez pana prezydenta - powiedziała premier Beata Szydło w rozmowie z Robertem Mazurkiem.

Zobacz również: Od października 2017 pracujemy krócej. Sejm przegłosował niższy wiek emerytalny

Szefowa rządu wyjaśniał, że wprowadzenie podatku jednolitego jest uzależnione od wyliczeń i analiz. - Zdecydujemy się na wprowadzenie jednolitego podatku tylko wtedy, kiedy nie będzie to uderzało w przedsiębiorców – zapewnia Szydło.

W rozmowie podkreśliła, że rząd chce ostatecznie osiągnąć 8 tys. zł, ale etapami. - Bierzemy pod uwagę sytuację finansów publicznych, stabilność finansów publicznych, ale jeszcze raz chcę podkreślić - ta decyzja zapadnie ostatecznie w najbliższych tygodniach, ponieważ rozważamy jeszcze możliwość wprowadzenia jednolitego podatku - dodaje premier.

Sprawdź koniecznie: Rok rządów PiS i Beaty Szydło. Które obietnice udało się spełnić? [INFOGRAFIKA, SONDA]

Przypomnijmy, że rok temu podczas sejmowego expose Szydło zapowiedziała podniesienie do 8 tys. zł kwotę wolną od podatku w ciągu pierwszych 100 dni rządów.

Obecnie kwota wolna od podatku wynosi 3091 zł. Oznacza to, że jeśli ktoś rocznie ma dochody poniżej tej kwoty, nie musi płacić PIT-u. Limit ten nie dotyczy parlamentarzystów.

Czytaj też: Oceń ministrów rządu Beaty Szydło. Rok od zaprzysiężenia


Źródło: RMF FM

Więcej
REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: