SuperBiz wiadomości Rząd zajął się nowelizacją Kodeksu pracy ws. kobiet

Rząd zajął się nowelizacją Kodeksu pracy ws. kobiet

23.03.2016, godz. 10:48
KOBIETA W PRACY
KOBIETA W PRACY foto: SHUTTERSTOCK

Rząd na cotygodniowym posiedzeniu zajął się projektem noweli Kodeksu pracy ws. ochrony w pracy kobiet w ciąży i karmiących matek, a także propozycjami zmian w oznaczeniach produktów mającymi na celu ochronę zarejestrowanych produktów regionalnych. Projekt zmian w Kodeksie pracy, którym zajęli się ministrowie, służyć ma harmonizacji polskiego prawa z przepisami UE o równości szans i traktowania kobiet i mężczyzn w pracy.

Zgodnie z Kodeksem pracy, aktualnie nie wolno zatrudniać kobiet przy pracach szczególnie uciążliwych lub szkodliwych dla zdrowia. Z projektu nowelizacji jednoznacznie wynika, że kobiety w ciąży oraz matki karmiące piersią, nie będą mogły wykonywać prac uciążliwych, niebezpiecznych lub szkodliwych dla zdrowia, prac, które mogłyby mieć niekorzystny wpływ na zdrowie, karmienie lub przebieg ciąży.

Przeczytaj też: Chcesz się ubezpieczyć w NFZ? Grozi ci „kara”! Skąd się bierze i jak jej uniknąć?

Proponowane jest także doprecyzowanie upoważnienia dla rządu w kwestii do określenia w rozporządzeniu wykazu obejmującego prace mogące mieć niekorzystny wpływ na ww.czynniki, które według Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wiążą się dużym wysiłkiem fizycznym, np. ręcznym transportem ciężarów. Brane pod uwagę mają być też sposób i warunki wykonywania tych prac, z uwzględnieniem rodzajów czynników środowiska pracy i poziomu ich występowania.

źródło: parlamentarny.pl

REDAKCJA SE.PL POLECA
Znajdź nas: